2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Dev Ölçekte Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanılacak

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Düzenleyici Komitesi ve Tokyo Metropolü Hükûmeti; olimpiyatlar boyunca güvenliği sağlamak adına, devasa çapta bir yüz tanıma sistemi kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Bir sonraki olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olan şehir, teknolojinin kalbi olunca; oyunlarda kullanılacak teknolojiler de bir o kadar dikkat çekici oluyor. Yapılan son açıklamalara göre; Tokyo’da gerçekleştirilecek olan 2020 Olimpiyat Oyunları’nda, en katı güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için büyük çaplı bir yüz tanıma teknolojisi kullanılacak.

Oluşturulacak olan sistem, 400.000’e kadar katılımcıyı tanıyacak ve herhangi bir kimlik kartı göstermelerine gerek kalmadan alana giriş yapabilmelerini sağlayacak. Komite; NEC Corp. tarafından geliştirilen sistemin, sahte veya çalınan kimlik kart sorunlarını ortadan kaldırarak güvenliği sağlayacağını ve böylelikle sporcuların, yetkililerin ve medya personelinin alana girişinin hızlandırılacağını belirtiyor.

Sistemin kurulabilmesi için, kişilerin fotoğrafları bir veri tabanına gönderilecek; böylece teknoloji, alana giriş yapmak isteyen atletlerin ve çalışanların yüzleriyle bu fotoğrafları karşılaştırabilecek.

Olimpiyatlara hala iki yıldan fazla zaman olduğu düşünülürse; geçiş sırasında yaşanabilecek olası sorunların önüne geçebilmek için, gerçekleştirilecek testler yoluyla teknolojinin incelikle oyunlara hazır hale getirilmesi bekleniyor.

Kaynak: Digital Trends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir