2020 Uçan Arabaların Yılı Olacak

“Beşinci Element” ve “Blade Runner” gibi bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz uçan arabaların, filmlerde ne denli büyük bir rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Hayalin gerçek olacağı yakın gelecekte ise uçan arabaların gökyüzünü doldurması bir hayli mümkün görünüyor. Uber,  Rolls-Royce ve Airbus gibi firmaların katıldığı toplantıda, uçan araba modelleri değerlendirildi. 

2018’de, uçan araba yaratmayı amaçlayan bir dizi girişim gerçekleştirildi. Uçan araba trendinin başında gelen Japonya hükümeti, 21 şirketi bir araya getirerek uçan bir araba modeli tasarladı. Japonya’nın organize ettiği bu topluluğun katılımcılarından biri de Kaliforniya merkezli Uber’di.

21 şirketin öncülerinin katıldığı toplantıda, ilk test sürüşünün 2020’de; ticari uçuşların ise 2023’te gerçekleştirilmesi kararı alındı. Ayrıca Japonya’da bulunan Airbus, endüstriye öncülük eden üreticilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

İngiltere’de bulunan Rolls-Royce firması da uçan araba trendine katılan girişimcilerden biri oldu. Temmuz 2018’deki Farnborough Uluslararası Hava Gösterisi’nde şirket, 800 km’den fazla yolcu taşıyabilen hibrit otonom bir uçak olan RR eVTOL’u tanıtıma çıkardı. Rolls-Royce, 2020’lerin başında RR 250 modeli olan uçan otonom arabayı satışa çıkaracağını duyurdu.

KAYNAK: TECHNOLOGIST

Posted by Emre Karagöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir