2030’da Hayatımızda Olabilecek 5 Teknoloji ve Olası Etkileri

Her yıl inovatif fikirlerin desteklenmesi ve gelecek hakkında öngörülerin paylaşılması için düzenlenen Global Future Councils (Küresel Gelecek Konseyleri), bu yıl Dubai’de gerçekleştiriliyor. Bu konseyin bir parçası olarak 2030 yılında hayatımızda olabilecek 5 teknoloji ve bunların olası etkileri paylaşıldı:

  1. Ekranlarınıza veda edin: Günümüzün sanal gerçeklik kulaklıkları genellikle tüketiciyi eğlendirmek için kullanılıyor, ancak şu anki şekliyle hantal ve kişiyi ortamdan izole eden bir halde. Gelecekte “Light Field Display” teknolojisi, odak noktasından doğrudan retinalarınıza 4D görüntüler aktararak, kulaklık veya ekran ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu cihazlar sonunda bir güneş gözlüğü kadar göze batmayacak formda olacaklar. Televizyonlarımızın, tabletlerimizin ve telefon ekranlarımızın yerine yeni nesil “görüntüler” geldiğinde, 3 trilyon dolarlık tüketici elektroniği endüstrisi kendisini yeniden şekillendirecek.
  2. Evcil hayvanınız “Crispy”e merhaba deyin: Son yüz yılın sağlıktaki en önemli gelişmelerinden biri olarak kabul edilen gen düzenleme teknolojisi CRISPR kullanılarak üretilen ev kedisi boyutlarında bir kaplana sahip olabileceksiniz. Gen düzenleme insanlar üzerinde yasak olacağı için yeraltı laboratuvarlarının ortaya çıkması ihtimali olacak. Ebeveynler doğuştan gelen genetik bozuklukları ortadan kaldırmak veya çocuklarının okulda ve günlük hayatında kalıtsal bir avantaja sahip olabilmeleri için bu yola başvurabilecekler. Bu da yeni eşitsizliklerin ortaya çıkmasına sebep olacak.
  3. Biyometrik teknolojinin kullanıldığı reklamlar: Bütün bu gelişen teknolojilerle birlikte reklamların odağında yine biz olacağız. İletişim cihazınız veya günümüz cep telefonunun yerini alacak olan cihazınız, ücretsiz ya da çok büyük oranda sübvansiyonlu olacak. Fakat bu cihazdaki reklamları geçme şansınız olmayacak ya da bunun için belirli bir para ödemek zorunda kalacaksınız. Tahmin edebileceğinizden daha fazla internete bağlı olacaksınız ve reklamcılar davranışlarınızı etkilemek için akıllıca yollar bulacaklar. Bunun için de sağlık değerlerinizi göstermede kullanılan biyometrik teknolojiyi kullanacaklar.
  4. Biyo-üretimle geliştirilen organlar ve gökdelenler: Belki de en yıkıcı değişiklik genetik mühendisliğindeki gelişmelerle birlikte gelecek. Bakteriler, algler ve diğer hücreler yarının fabrikaları haline gelecek. Vejetaryen olma fikrini seviyorsanız fakat eti de seviyorsanız, “degan” olabileceksiniz. Böylece hayvanların öldürülmesine gerek kalmadan et yeme şansı elde edeceksiniz. Günümüzde Beyond Meat ve Memphis Meats gibi şirketler öldürme olmadan et üretme işini gerçekleştiriyorlar. Kolesterol yerine yararlı omega 3 yağ asitleri içeren biftek yiyebildiğinizi hayal edin! Gelecekte araba iskeletleri grafen ve örümcek ağından örülebilecek ya da yerden bulutlara kadar yükselen gökdelenler küçük bir insan katkısıyla mikroskobik canlılar tarafından oluşturulabilecek.
  5. Şahinlerden daha iyi görebilme şansı: Bilim insanları dünyamız değiştikçe insanların beyinlerinin büyümeye devam edeceğine, ömrümüzün uzayacağına ve yeni çevrelere uyum sağladığımız zaman kültürlerimizin evrimleşmeye ve birleşmeye devam edeceğine inanıyor. Lazer göz ameliyatları (LASIK) ile bugün görüşünüzü 20/10’a çıkartabilirsiniz. Yani normal bir insan 3 metre uzaklığı görebiliyorsa, siz 6 metre uzaklığı görebilme şansı elde edebilirsiniz. Gelecekte ise görüşünüzü 20/1’e çıkartmanızı sağlayacak kızılötesi zoom lenslerini kullanabileceksiniz. (Şahinlerin 20/5 veya 20/4 görme olduğu tahmin edilmektedir.)

Kaynak: World Economic Forum

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir