Türk Telekom, 5G Teknolojisini Yapay Zeka ile Destekleyecek

Dünyada 5G’nin kullanım alanı gün geçtikçe artarken yeni bir gelişme daha yaşandı. Yurtdışında daha önce örnekleri görülse de, Türkiye’de bir ilke imza ataTürk Telekom, 5G ile yapay zekayı birleştirdi. 

Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta düzenlediği Nokia Türkiye,Orta Avrupa ve Orta Asya Başkanı Mikko Lavanti ve Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç’ın katıldığı “5G teknolojilerinde makine öğrenme uygulamaları”nı iki farklı demo ile açıkladı. İlk demoda makine öğrenmesi algoritmaları ile düzenlenmiş bir merkezde, doğal afet gibi şebeke yoğunluklarının yaşandığı durumlarda yapay zekanın neler yapabileceği sunuldu. İkinci demoda ise müşteri verilerini analiz eden yapay zekanın, oluşabilecek performans dalgalanmalarını oluşmadan önleyebildiği gösterildi. Yapılan iki demoda da makine öğrenmesi algoritmalarını kullanan yapay zeka, önceden öğretilen olaylardan çıkarım yaparak oluşabilecek sorunlara karşı akılcı çözümler üretmeyi ve problemleri önceden engellemeyi başarıyla gerçekleştirdi.  

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç gelişmelerle ilgili olarak , “Yapay zekâ teknolojisi, şebeke performansını ve müşteri deneyimini olumsuz etkileyecek gelişmesi muhtemel olayları henüz oluşmadan tespit ederek önlemeyi mümkün kılıyor. Nokia ile birlikte Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmiş olduğumuz 5G ve yapay zekâ demoları ile bu teknolojilerinin şebekeler için ne denli büyük bir gelişim potansiyeli taşıdığını da göstermiş bulunuyoruz. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi teknolojilerinin şebeke yönetiminde kullanılması, verim artışı ile birlikte abonelere yüksek kalitede servis sunulması adına operatörlere önemli kolaylıklar sağlayacak. Yapay zekâ çözümlerini mevcut 4.5G şebekemiz üzerinde de test ederek geliştirmeye devam ediyoruz. Türk Telekom olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımız ışığında yapay zekâ teknolojilerine bugünden hazır olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Her şey abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak için” dedi.

Kaynak: DHA

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir