AI Destekli ‘Dragon Drive’ ile Arabanız Tekerlekli Bir Deha Haline Gelecek

Nuance Communications tarafından geliştirilen yapay zekâ (AI) destekli Dragon Drive, sürüş deneyimini bambaşka bir hale getirmek üzere iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Ulaşım teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bizi her geçen gün daha fütüristik bir geleceğe yaklaştırıyor. Nuance Communications’ın CES 2018’de tanıtmaya hazırlandığı Dragon Drive, arabanızda bir dâhiyle yolculuk etme deneyimini size yaşatarak ulaşım teknolojilerinde büyük bir dönüşüm yaratmayı planlıyor.

Dragon Drive, arabanızla sanki bir insanmış gibi iletişim kurabilmenizi sağlıyor. Yapay zekâ sisteminde bulunan ‘görüş algılama’ sistemi ile sürücüler bir yere veya bir objeye bakışlarını odakladıklarında, araba bunu algılıyor ve onunla ilgili bilgiler verebiliyor. Örneğin; bir restoranın önünden geçerken o restoranla ilgili bilgi alabilmek için bakmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında arabanıza, “Bu restoranı ara” ya da “Bu restoranın puanı nasıl?” gibi şeyler söylediğinizde size istediğiniz bilgileri sağlayabiliyor. Üstelik bu bilgileri bir yakınınıza göndermesini de isteyebiliyorsunuz.

Dragon Drive sayesinde arabanızdan pek çok görevi yönetmeniz de mümkün hale geliyor. Örneğin; akıllı ev teknolojisine sahipseniz, arabanızdan evinizi ısıtmasını isteyebilirsiniz ya da banka hesaplarınız arasında para transferi yapabilirsiniz.

Bu yapay zekâ platformu elbette araba içindeki bileşenlerde de önemli özellikler getiriyor. Eğer Dragon Drive’dan uygun bir park yeri bulmasını isterseniz, sileceklerinizin çalışıp çalışmadığını göz önünde bulundurarak kapalı ya da açık otogar tercihini yapıyor ve sizi buna göre yönlendirebiliyor. Arabanıza üşüdüğünüzü söylerseniz, yalnızca sizin oturduğunuz tarafta değişiklik olacak şekilde arabanın ısısını otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Her şeyden önemlisi Dragon Drive, bütün bu görevleri yerine getirirken sizinle gerçek bir insanmış gibi sohbet edebiliyor.

Kaynak: Digital Trends

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir