AI Destekli Yeni Bir Uygulama, “Özel” Fotoğraflarınızı Kimsenin Görmediğinden Emin Olacak

Yeni bir yapay zekâ (AI) destekli uygulama, telefonunuzda yer alan “özel” fotoğraflarınızı tespit edecek ve otomatik olarak kilitleyecek. Böylelikle, bu fotoğrafların başkaları tarafından görülebilme ihtimalinin önüne geçmiş olacak.

Telefonunuzda “özel” fotoğraflarınızı saklamak sıkıntılı bir iş olabilir. Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak, önce silmek istediğiniz fotoğrafların hepsini seçmeniz, sonra onları taşımanız ve kamera kaydından silmeniz gerekiyor. Bu fotoğrafların iCloud ya da Google Photos gibi otomatik yedekleme yerlerine gitmediğinden emin olmaktan bahsetmiyorum bile. Bunları yapamadığınız için başınıza gelmesini istemediğiniz işler gelmiş de olabilir ya da hiç olmazsa bir arkadaşınızın (!) başına gelmiştir.

Bu işlemleri çok daha kolay hale getirebilmek için geliştirilen yeni uygulama Nude; çıplaklık içeren fotoğraflarınızı tespit ediyor, onları kilitli bir dosyaya koyuyor, kamera kayıtlarından ve iCloud’dan siliyor. Bütün bu analizler iPhone’unuzda yapılıyor ve hiçbir hassas bilgi iCloud’a ulaşmıyor.

Var Olan En Seksi Uygulama

Tam adıyla Nude: The Sexiest App Ever (Çıplak: Var Olan En Seksi Uygulama), fotoğraflarınıza güven altına almak için bir PIN ya da Dokunmatik Kimlik gerektiriyor. Ayrıca fotoğraf uygulamanın kendisinde de saklanabiliyor. Böylece fotoğraflarınıza ya da videolarınıza uygulamanın kendisinden de erişebiliyorsunuz.

iTunes açıklamasında; uygulamanın kredi kartı, kimlik kartı ya da sürücü ehliyeti gibi önemli belgelerin kopyalarının da koruma altına alabileceği belirtiliyor. Ama yapay zekânın bunları, diğer fotoğraflarla aynı şekilde mi tespit edeceği konusunda bir bilgi verilmiyor.

Şimdilik uygulama yalnızca iOS 11’de kullanılabilir durumda. Ancak Android sürümü üzerinde çalışmalar da gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir