AiFi Dünya Genelinde Kasiyersiz Marketleri Yaygınlaştırmayı Hedefliyor

Amazon Go ile başlayan kasiyersiz market dönüşümünde pazara yeni bir oyuncu girdi: Aifi adlı şirket, yakın gelecekte sensörlerle donatılmış, yapay zeka destekli altyapısıyla size fütüristik bir süpermarket deneyimi yaşatmak istiyor.

Geçtiğimiz sene market alışverişlerini pratik hale getirmeyi amaçlayan Amazon Go, sunduğu kasasız ve kasiyersiz market deneyimiyle oldukça heyecan yaratmıştı. Amazon’un otomatik marketler yaratma misyonunu paylaşan AiFi adındaki yeni bir şirket, bu fütüristik market modelini dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalışacak.

Teknik açıdan tıpkı Amazon Go’da olduğu gibi AiFi marketlerinde de ileri teknoloji kameralar, yüz tanıma teknolojisi, yapay zekâ ve sensörler sayesinde aldığınız ürünlerin faturası direkt olarak kredi kartınıza yansıtılıyor. Amazon Go’dan farklı olarak, AiFi sıfırdan bir market sistemi yaratmak yerine var olan geleneksel marketlerin altyapılarını değiştirerek otomatik marketlere dönüşmelerini sağlıyor. “Bu yeni sistem müşteriler için alışverişi kolaylaştırırken, mağaza sahiplerine ise müşteri verileri kaydedip analiz eden algoritmalar aracılığıyla satış performansını arttırmalarında katkı sunacak” diyen AiFi CEO’su Steve Gu, bu yılın bitimine kadar AiFi marketlerinin daha da yaygın hale geleceğini belirtti.

Kaynak : Engadget

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir