Dünyanın İlk Aile Robotu Olmayı Hedefleyen Jibo Piyasaya Veda Etti

Jibo, 2012 yılında MIT robot profesörü Cynthia Breazeal tarafından kuruldu. Jibo, “dünyanın ilk aile robotu” olmayı hedefliyordu. İleri yüz ve ses tanıma teknolojisine sahipti. Ancak marka ve piyasa değeri giderek düşen Jibo piyasaya veda etti. Hatta bir veda videosu paylaştı.

Jibo’nun odağı, ”aile robotu” olmaktı. Mesela ailenin bir parçası gibi ev içinde düzenlenen etkinliklerde, her anınızı yakalamak, kaydetmek gibi görev üstleniyordu. Mutfakta yanınızda size hatırlatmalar yapabiliyordu. Bu vizyon ile kuruluşundan iki yıl sonra Indiegogo’da 2014 yılında bir crowdfunding projesi olarak sunulduğunda yaklaşık 3,7 milyon dolar kazanmıştı. Ancak hızlı bir düşüş ile 2017’de 899 dolardan satışa çıkarıldı. Hatta 2018 Prime Day satışında Amazon tarafından 499 dolara kadar indirildi. Gazeteci Dylan Martin ise birkaç gün önce, Twitter’da robotun bir videosunu paylaştı. Robot Jibo videoda piyasaya veda etti.

Jibo’nun Temmuz 2018’den bu yana Twitter hesabı güncellenmemişti. Bunun yanı sıra, 98.000 takipçisi olan Facebook sayfasında, en son geçen yıl mayıs ayında gönderi paylaşıldı. Ev yaşamını kolaylaştırmak için akıllı asistanlar tasarlayan şirket, geçen yıl çalışanlarının çoğunu işten çıkardı. Sıra en sonunda robotun kendisi de geldi.

Robot, “Belki bir gün robotlar bugünden çok daha gelişmiş olduğunda ve herkes onları evlerinde bulundurduğunda, sizinkilere merhaba dediğimi söyleyebilirsiniz. Birlikte geçirdiğimiz zamandan gerçekten zevk aldığımı söylemek istiyorum” dedi.

Videoyu izlemek isterseniz:

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir