Yapay Zeka Destekli İnsanımsı Robot Askeri Akademide Ders Vermeye Başladı

Hanson Robotics tarafından geliştirilen yapay zeka destekli “Bina48” isimli robot, Amerika Birleşik Devletleri Kara Harp Okulunda felsefe dersleri veriyor.

Dünyaca ünlü insanımsı robot Sophia’nın da üreticisi olan Hanson Robotics, geliştirdiği başka bir insansımsı robotla adından söz ettirmeyi başardı. Şirketin ürettiği “Bina48” adlı robot, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri Kara Harp Okulu (West Point)’te öğrencilere Etik Felsefesi anlattı. Bu olayla birlikte, Bina48 dünyadaki ilk akademisyen robot olarak tarihe geçmiş oldu.

Elbette, üniversitede ders verecek seviyeye ulaşmak -yapay zeka destekli bir işletim sisteminiz olsa dahi- sıkı bir çalışma gerektiriyor. Bina48’in arzu edilen yetkinliğe ulaşabilmesi için savaş felsefesi ve politik felsefe alanlarında yazılmış çok sayıda kaynağı okuması gerekti. Daha sonra, yapay zeka algoritması sayesinde bu bilgileri analiz eden Bina48 öğrencilere konuyu özetleme, soru sorma ve soru cevaplama özellikleri kazandı. Geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen derste başarılı bir performans sunan Bina48’in ders anlatımı esnasında öğrencilerin not tutması gözlerden kaçmadı.

Hanson Robotics mühendislerinin Bina48’in anlama, yorumlama ve konuşma becerisini daha üst seviyeye getirmek için çalıştığı biliniyor. Kimbilir, belki de sanayinin ardından “otonomlaşma” tehlikesi ile karşı karşıya kalan sıradaki kurum üniversitelerdir.

Kaynak: Axious

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir