‘’Akıllı’’ Sokak Lambaları Sizi Gizlice İzliyor Olabilir mi?

ABD’de yeni nesil LED sokak lambalarının, elektronik gözetim yapma amacıyla kullanıldığından şüpheleniliyor. Bazı sokak lambalarının içine yerleştirilmiş gizli kamera bulunması, sivil toplum kuruluşlarını “mahremiyet ihlali” endişesiyle harekete geçirdi. 

Baltimore, San Diego, Kansas City gibi birçok şehirdeki LED ışıklar, gözetim amacıyla dizayn edilmedi elbette. Ancak bu LED lambaları, halkı denetlemek isteyen hükümetler için oldukça iyi seçimler haline geldi. Yerleşimleri ve kablolu hale getirilmeleri onları; kamera, mikrofon gibi diğer cihazları takmak için ideal bir hedef haline getiriyordu. Nitekim de öyle oldu; Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (UCLU), bu lambaların kurulumundan bir süre sonra içlerinde gizli kamera ve mikrofon bulunduğunu ortaya çıkardı.

Gözetim Şehirlerindeki Gözetim Ampulleri
ACLU’nun savunucusu ve aynı zamanda politika konseyinden Chad Marlow, sokak LED lambalarını denetim amacıyla kullanma konusundaki endişeleri hakkında konuştu: ‘’Onlara akıllı şehirlerdeki akıllı ampuller demektense, gözetim şehirlerindeki gözetim ampulleri demeyi uygun görüyorum. Bu daha doğru.’’ Marlow’a göre; sokak lambalarını böyle bir amaçla kullanmak akıllı bir şehir inşa etmek yerine gözetim şehirleri yapmak demek ve bu da kişisel hak ihlali anlamına geliyor.

ABD’de Yasal
ABD genelinde birçok şehirde, bu gözetim cihazlarını sakinlere haber vermeden kurmak yasal bir durum. Ancak yerel yönetim güvence verdiği sürece ışıklara -henüz- kamera koyamayacak.
Aslına bakarsanız gözetleme kameraları mağazaların içinde veya yüksek riskli binalarda yeni bir şey değil. Ama genellikle bu kameraları görebiliyor ve nerede olduklarının farkında olabiliyoruz. Sokak lambalarına ise üstelik görülemeyecek şekilde kamera yerleştirmek açık bir şekilde mahremiyetin istilası olarak görülüyor. İleriki dönemlerde hükümetlerin bu konularda ne kararlar vereceğini takip edip göreceğiz.

Kaynak: Futurism

Posted by Ezgi Kaya

  1. Yalçın Kaya 23/04/2018 at 10:08

    Akıllı sokak lambaları bizleri izliyormu bilemiyorum ama,babalar kızlarını bir ömür boyu izler.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir