Alibaba Dev Bir ‘Araba Otomatı’ ile Araba Satışı Yapacak

Bundan böyle Çin e-ticaret devi Alibaba’dan araba satın almak isteyen kullanıcılar, istedikleri arabayı kurulan büyük bir araba otomatından alabilecek ve üç günlük bir deneme sürüşü yapabilecekler. Bunun için gerekli olan tek şart ise, Çin’deki Zhima Kredi Sistemi’nde 700 puanın üzerine çıkabilmiş olmak.

Deneme Sürüşünde Son Teknoloji

Online alışverişin yanında fiziksel satışlara da başlayan Alibaba, satın alma öncesi müşteri deneyimini inovatif bir yaklaşımla bir üst seviyeye çıkarttı. Ford’un elektrikli araçlarının Çin’de satılmasına yardım edecek olan e-ticaret şirketi, bunun için oldukça yaratıcı ve dikkat çekici bir çalışma ortaya koydu.

Gerçekleştirilecek satışlar için devasa bir “araba otomatı” tasarlayan Alibaba, satın almadan önce müşterilerin gerçekleştirecekleri test sürüşlerini çok daha kolay ve etkili hale getirmeyi hedefliyor.

Süreç, Alibaba’nın Taobao uygulamasıyla başlıyor. Kullanıcılar bu uygulamaya denemek istedikeri aracın fotoğrafını yüklüyorlar. Daha sonra kişisel bilgilerini, çektikleri bir selfie ile birlikte uygulamaya giriyorlar. Alibaba Süper Üyesi olan kişiler dışındaki kullanıcıların belli bir miktar depozito yatırmaları gerekiyor.

Aracı almak için kullanıcılar, büyük bir araba otomat makinesinin önüne geliyorlar ve yüz tarama sistemi ile kimlikleri doğrulanıyor. Araç seçimi ekran üzerinden yapılıyor ve istenen araç otomat makinesinden aşağıya iniyor. Kullanıcılar üç gün boyunca arabayı deneyebiliyor ve satın almak isterlerse yine uygulama üzerinden bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Maalesef her isteyen kişi bu test sürüşü gerçekleştiremeyecek. Bunun için Çin’deki bir çeşit sosyal kredi sistemi olan Zhima Kredi Sistemi’nden 700’ün üzerinde puan almak gerekecek.

Alibaba biri Şanghay’da, biri de Nankin’de olmak üzere iki araba otomatını ocak ayında açmayı planlıyor.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir