Almanya 5G Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Almanya’nın telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketler grubu Deutsche Telekom, 5G teknolojisini kullanmaya başladı. Henüz Bonn ve Berlin’de faaliyet gösteren teknoloji, 20 Alman şehrinde daha hayata geçirilecek.  

5G teknolojisi Almanya’da Bonn ve Berlin şehirlerini kapsayacak şekilde hayata geçirildi. Ülkenin en büyük telekom şirketi Deutsche Telekom tarafından başlayan uygulamayla beraber, bu teknolojiye uygun telefonlar da pazara sunuldu. Samsung S10’lar 5G teknolojisine uygun olarak 900 Euro’luk fiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı. 4G teknolojisine göre bin kat daha hızlı olan 5G teknolojisi, 2020 yılında Hamburg, Münih, Darmstadt ve Leipzig’in de dahil olduğu 20 şehirde kullanılmaya başlanacak.

Almanya Federal Şebeke Ajansı’nın (BNetzA) düzenlediği 5G ihalesi çerçevesinde Deutsche Telekom, 2 Milyar Euro’nun üzerinde ödeme yapacak. Şirketin yöneticisi Dirk Wössner, şirketin 5G teknolojisini en kısa sokağa ulaştırmak istediklerini belirtti ve bürokrasi nedeniyle yaşanan engellerin kaldırılmasını istedi.

Kaynak: DW

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir