Almanya Huawei’yi 5G Ağlarında İstemiyor

Alman hükümeti, yüksek güvenlik endişelerini sebep göstererek Huawei’in Almanya’da 5G ekipman tedarik etmesini yasaklamayı düşünüyor.  

Çin merkezli telekominasyon şirketi Huawei ile Amerika arasında gerilim devam ederken bir haber de Almanya’dan geldi. Alman gazetesi olan Handelsblatt’in yaptığı habere göre Angela Merkel yönetimi,  5G teknolojisinin süper hızlı ağları kullanılarak gerçekleştirilecek Çin kaynaklı bir casusluk eyleminden korktuğu için Huawei’in ülkenin 5G ağından engellenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu iddia yetkililer tarafından tamamen onaylanmazken Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Perşembe günü Huawei ile ilgili bir toplantı düzenlediğini doğruladı. 

Çıkan haberler üzerine aynı gün Huawei yetkilileri, “Huawei’yi dünyanın herhangi bir ülkesinde 5G altyapısını inşa etmekten dışlamak için mantıklı bir neden görmüyoruz.” şeklinde cevap verirken, “Ayrıca Alman Federal Hükümeti tarafından kamuya iletilen teknolojik çözümlerin doğrulanması ve standartlaştırılması yaklaşımını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.  

Dijital güvenlik firması Digital Shadows yetkililerinden James Chappell, durumu değerlendirmek için CNBC’ye verdiği demeçte, “5G’nin kamu hizmetleri ve ulaşım gibi ulusal kritik altyapıdaki rolü göz önüne alındığında, jeopolitik konuların tartışmaya açıldığı anlaşılıyor. Bir NATO üyesi olan Almanya’nın ABD’yi de içeren diğer NATO üyeleri ile istihbarat paylaştığı biliniyor. Avrupa’daki diğer NATO üyelerinin AB üye devletlerinden önce yanıt vermesi daha muhtemel olmakla birlikte, Huawei çevresindeki güvenlik endişelerinin Avrupa’nın diğer bölgelerine yayılması muhtemel gözüküyor” dedi. Bu yaşanan gelişmeler dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi olan Huawei’e büyük darbe vurabilir.

Kaynak: CNBC

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir