Alphabet Olası Kıtlık Problemine Yapay Zekâ Yardımıyla Çözüm Arayacak

Google’ın çatı şirketi Alphabet, giderek daha büyük bir problem haline gelen besin üretimi eksikliğine, yapay zeka ve drone yardımıyla çözüm üretebilmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı. 

Birleşmiş Millet (BM) verilerine göre her yıl üretilen mahsüllerde, hastalık ve zararlı böcekler sebebiyle yüzde 20 ila 40’lık bir kayıp yaşanmaktadır. Alphabet’e ait X laboratuvarı, makine öğrenimi yardımıyla tarımda iyileşmeler gerçekleştirilebileceğine inandıklarını ve bunun üzerine çalışmalar yapmaya başladıklarını açıkladı.

Laboratuvar lideri Astro Teller MIT Technology Review’e yaptığı açıklamada, bu sorunu çözebilmek için yapay zeka ile donatılmış drone ve robotlar üreteceklerini dile getirdi. Bu cihazlar, mahsullerin ne zaman hasat edileceği konusunda çiftçilere yardımcı olacak veya iklim değişikliği sebebiyle tahminlerin zorlaştığı bölgelerde çiftçileri uyarabilecek.

Tarım, yapay zekanın yararlı olabileceği veya hatta hayati olabileceği kategorilerden bir tanesi. Tarımda durum şimdiki gibi devam ederse, en üretken çiftliklerde bile mahsul kayıpları veya kalitesizlik problemleri görülmeye başlanacak. Eğer çalışmalar başarılı olursa, yapay zeka sadece kayıpları azaltmakla kalmayacak; aynı zamanda hacmi ve miktarı da iyileştirebilecek.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir