Alphabet, Toronto’da Bir “Yüksek Teknoloji Mahallesi” Kuruyor

Google’ın çatı şirketi Alphabet’e bağlı Sidewalk Labs, Toronto’da yüksek teknolojiyle donatılmış bir mahalle kurmak için çalışmalara başlıyor. Sidewalk Toronto olarak adlandırılan bu inovatif projenin, yaklaşık 1 milyar euroya mal olacağı belirtildi.

Alphabet’in şehir inovasyonları kolu olan Sidewalk Labs, yüksek teknolojili bir mahalle kurarak dünyayı şekillendirme işini gerçek manasıyla yerine getirme planları kuruyor.

Gerçekleştirilen bir basın konferansında planlarını açıklayan Sidewalk Labs; Toronto’nun deniz kenarında kalan “Quayside” bölgesini, yüksek teknolojiyle donatılmış bir yerleşim bölgesi yapmak istediklerini belirtti. Proje şehir yönetimiyle ortaklaşa bir şekilde yürütülecek.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Sidewalk Toronto Quayside’ı, bir inovasyon merkezi ve on binlerce insanın yaşayacağı, çalışacağı ve oynayabileceği bir topluluğa dönüştürecek” dedi. Tradeu, Quayside’ın dünyadaki şehirler için bir model olacağını belirtti.

Geleceğin Şehirleri

Quayside’ın ayrıntıları henüz kesin değil ancak Sidewalk Labs CEO’su ve eski New York Belediye Başkan Yardımcısı Dan Doctoroff, bugünün en büyük teknolojik ilerlemelerinden (makine öğrenimi, akıllı sensörler, sürücüsüz otomobiller, yüksek hızlı internet, vb.) hangilerinin geleceğe ait bir yerleşimde kullanılabileceği konusunda açıklamalar yapmıştı. Bu açıklama, Quayside için neler bekleyebileceğimize dair bir ipucu olabilir.

Doctoroff konferansta gerçekleştirdiği konuşmasında; buraya uygulanacak son teknolojilerin ve kent sorunlarını çözme biçimlerinin yalnızca burayla sınırlı kalmasını istemediklerini, dünyanın her yerindeki şehirlere örnek olmasını umduklarını belirtti.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir