AlphaZero Dört Saat İçerisinde, Kendi Kendine Satranç Ustası Olmayı Başardı

Google’ın yapay zekâsı AlphaZero; yalnızca dört saat içerisinde, insanlığın bugüne kadar sahip olduğu bütün satranç bilgisine ve daha fazlasına sahip olabilmeyi başardı.

Satranç insan standartlarına göre kolay bir oyun olmayabilir. Ancak, bir yapay zekânın bu konuda ustalaşabilmesi için artık sadece birkaç saat yeterli oluyor.

Yalnızca Temel Satranç Kurallarıyla Programlandı

Google araştırmacıları, en son geliştirdikleri yapay zekâ AlphaZero’nun satrançta, “süper insan performansı” geliştirdiğini açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre AlphaZero, kuralları öğrenmek için harcadığı dört saatin ardından, dünya şampiyonu satranç programı Stockfish’i alt etmeyi başardı.

Yalnızca temel satranç kurallarıyla programlanan AlphaZero; strateji bilgisi verilmeden, örnek oyunlar izletilmeden ve başka referanslara ihtiyaç duymadan kendi kendini dört saat içinde geliştirdi. Bu sürenin sonuna gelindiğinde, bu yapay zekâ artık dünya üzerinde var olan bütün satranç bilgisine sahipti.

Stockfish’e karşı 100 maçlık bir seri oynayan AlphaZero, 28 oyunu kazanırken; Stockfish hiç galibiyet elde edemedi. Yarışmanın geri kalan kısmı ise berabere tamamlandı.

Konu hakkında yorum yapan ünlü satranç ustası Peter Heine Nielsen, “Her zaman, bizden üstün bir tür Dünya’ya inerek nasıl satranç oynadıklarını bize gösterseler nasıl olurdu diye merak ederdim. Şimdi biliyorum” diyor.

Kaynak: Futurism, Engadget

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir