Amazon, Dünya Tarihinde “1 Trilyon Dolar” Piyasa Değerine Ulaşan İkinci Şirket Oldu

ABD borsasında uzun süredir yükselişte olan Amazon’un piyasa değeri dün itibariyle 1 trilyon dolar’ı aştı. Amazon, Apple’ın ardından “1 trilyon dolar” değere ulaşan ikinci şirket olarak tarihe ismini yazdırdı.

2 Ağustos 2018 günü, teknoloji devi Apple ABD piyasalarında 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak, dünya tarihinde bu zamana kadar hiçbir şirketin kıramadığı bir rekora imza atmıştı. Apple’ın bu başarısından yalnızca beş hafta sonra, online perakende devi Amazon da 1 trilyon dolar sınırını aşan ikinci şirket olarak tarihe ismini yazdırdı.

1994 yılında internet üzerinden kitap satışı yapmak üzerinde kurulan Amazon; bugün binlerce kategoride, 500 milyondan fazla ürün satan dev bir e-ticaret platformu.

Borsada uzun süredir yükselişte olan Amazon hisseleri, dün yaşanan %2’lik artışla birlikte 2,050.27 dolar’a yükseldi. Uzmanlara göre, Amazon hisselerindeki bu artışın arka planında şirketin verdiği hizmetleri çeşitlendirmek için yaptığı girişimler yatıyor. Geçtiğimiz yıl, organik gıda şirketi Whole Foods ve online eczane zinciri PillPack’i satın alan Amazon; meşhur sloganında belirttiği gibi yakında “aradığınız herşey”i bulabileceğiniz bir platform haline gelebilir.

Kaynak: TechcrunchCNBC

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir