Amazon Hastane Yönetirse Nasıl Olur?

Dr. Alexa’nın sizi doktorunuzla bir sonraki randevunuz için Amazon Hastanesi’ne yönlendirdiğini düşünün. Doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları Amazon’un online eczanesinden sipariş edebilecek ya da ölçülerinize tam uyacak şekilde üretilmiş yeni nesil 3D alçı alabileceksiniz.

Seattle merkezli e-ticaret devi Amazon, son zamanlarda sağlık alanına yaptığı açılımlarla kendinden söz ettiriyor. Geçtiğimiz sonbaharda, Amazon’un reçeteli ilaçları online satması ya da sahibi olduğu Whole Foods market zincirinde reçeteli ilaçlar için bir bölüm açma ihtimalinden çokça söz edildi. Amazon’un popüler dijital asistanı Alexa, birçok analist tarafından daha şimdiden geleceğin dijital doktoru olarak kabul edildi bile.

Amazon ve diğer teknoloji devlerinin sağlık alanında yaptığı çalışmalardan yola çıkarak, gelin Amazon hastane yönetirse nasıl olabileceğine bir bakalım:

Amazon Eczanesi’nden İlaçlarınız Geldi!

Telefonunuz titriyor, gelen mesaj Amazon’dan. Siparişiniz geldi! Kapıyı açtığınızda, önünüzde bir drone buluyorsunuz. Drone tarafından taşınan düzgün bir şekilde sarılmış paketin içinde ise hastalığınız için doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar var. Bu sahne, Amazon’un eczacılık sektörüne yönelik yaptığı son açılımlar düşünüldüğünde, gerçekçilikten çok da uzak değil.

Amazon Hastanesi’nde Yapay Zeka Tabanlı Destek Sistemi

Amazon Hastanesi, doktorların tedavi ile ilgili kararlar almasını kolaylaştıran akıllı algoritmalar kullanabilir. Amazon, tıpkı IBM Watson gibi, derin öğrenme metodu sayesinde literatürdeki milyonlarca veriyi analiz ederek saniyeler içinde en iyi teşhisi koyabilen kendi tıbbi karar destek  algoritmasını üretebilir. Ayrıca, Amazon’un şu an kullanılan bir çok algoritması, aynı zamanda Amazon Hastanesi’nde de kullanılabilir. Örneğin; müşterilerin video içeriklerindeki yüzleri ve nesneleri tanıması için kullanılan Amazon Rekognition Video adlı akıllı algoritma, MR ya da Röntgen sonuçlarınızı yorumlayabilir ya da sesi metne dönüştüren teknoloji Amazon Transcribe, doktorların hasta öykülerini not alırken ya da rapor yazarken harcadıkları zamandan tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Amazon Sağlık Paketleri

Amazon Prime, müşterilere yıllık belli bir ücret karşılığı, aynı gün ya da ertesi gün teslimat seçeneği sunan ve Prime‘a özel servis ve kampanyaların yer aldığı bir platformdur. Şimdi bir adım ötesini düşünün: Amazon Sağlık Hizmetleri Prime’a ne dersiniz? Amazon Hastanesi’nde doktorunuz size hipertansiyon tanısı koyuyor ve Amazon’dan ilaçlarınızla birlikte tansiyon aletinizi ve tansiyon düzeyinizi izleyecek akıllı bir uygulamayı kampanyalı paket olarak satın alabiliyorsunuz.

Amazon 3 Boyutlu Yazıcı Departmanı

Online sipariş ettiğiniz ilacınız için mavi mi yoksa kırmızı renk mi tercih edersiniz? Amazon Hastanesi’nde var olan 3 Boyutlu Yazıcı Departmanı, hastanede kullanılan tüm ilaç ve tıbbi cihazların kişiselleştirilmiş biçimde üretiminden mesul olacak. Dilerseniz, Amazon Eczanesi’nden aldığınız tabletleri dinozor ya da ahtapot şeklinde bastırarak çocuğunuz için hap almayı kolaylaştırabilirsiniz ya da kolunuzu kırdığınızda size özel hazırlanmış rahat, hijyenik ve estetik 3 boyutlu alçılarla daha konforlu bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

Ürün Tavsiyeleri ve Kara Cuma

Amazon’un tüketim alışkanlıklarınızı izleyerek size devamlı tedavi ve doktor önerileriyle geldiğini düşünün. Örneğin; internetten bir şişe likör aldığınızda, Amazon’dan sağlıklı yaşam için bazı öneriler gelecek ya da diyabetli iseniz, alışveriş esnasında önünüze sunulan seçenekler Amazon’un sizin tüketmenizi uygun gördüğü ürünlerden oluşacak. Hayatınızın bir algoritma tarafından bu derece yönlendirilmesi, ciddi anlamda can sıkıcı olabilir.

Bir de Kara Cuma’nın sağlık hizmetlerine uyarlandığını düşünelim. Yılın belirli günlerinde ilaç ve doktor ücretleri daha ucuz oluyor. İlk başta iyi bir fikir gibi gözükebilir ama ya hastalar ihtiyaçları olan ilaç ve medikal cihazlar için indirimli günleri beklemeye başlarsa? Bu durum, sağlıklarına ve daha ciddi durumlarda canlarına mal olabilir.

Doktor ve Hasta Profilleri

Amazon’da tıpkı ürün ve satıcıları oylayabildiğimiz gibi, doktorları ve tedavileri oylayabilirsek ne olur? Birçok hasta yan etkileri sebebiyle memnun kalmadığı bir tedaviyi ya da kendisine ilgisiz davranan doktoru puanlandırabilecek. Dahası, aynı puanlandırma sisteminin hastalar için yapılması da mümkün. Tüm tıbbi geçmişimiz, genetik bilgilerimiz ve doktorlarımızın bizimle yaşadığı tecrübelerin yer aldığı bir Amazon profiline sahip olacağız ve şayet hakkımızda kötü yorumlar varsa, tedavi almak bizim için daha pahalı hale gelecek demektir.

Amazon Hastane Yönetmeli mi?

Burada yazdığımız senaryolardan bazıları eğlenceli ve umut verici, bazılarıysa distopik ve korkutucu gelebilir. Her ne şekilde olursa olsun, Amazon bir hastane açmaya kalkarsa bunun daha müşteri merkezli ve daha iş odaklı olacağı kesin. Fakat, sağlık hizmetleri tümüyle iş odaklı yönetilebilecek bir alan değil. Tıbbi kanıt, empati ve alanlarına göre ayrılmış tıbbi görevliler sağlık hizmetlerini diğer iş kollarına göre benzersiz kılar. Bu nedenle Amazon, Google, Microsoft, Apple veya Facebook’un kendi işletmelerinde uyguladığı birçok pazarlama ve yönetim tekniği sağlıkta felaket sonuçlara neden olabilir. Teknoloji devlerinin tıbbi malzeme, giyilebilir cihazlar ve tıpta kullanılmak üzere tasarlanan yapay zeka sistemleriyle sağlık hizmetlerinde bir fark yaratmak istedikleri ortada, ancak endüstriye başarılı bir şekilde girebilmeleri için hala öğrenmeleri gereken çok şey var.

Kaynak : Medical Futurist

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir