Alexa’nın Yeni Marifeti: Sesinizden Sağlık Durumunuzu ve Irkınızı Tahmin Edebiliyor

Amazon, sesli asistanı Alexa için geliştirdiği “ses analizleme” özelliğini patentledi. Bu yeni özellik hayata geçtiğinde, Alexa sesinizden yola çıkarak sağlık durumunuzdan ırkınıza kadar pek çok kişisel özelliğinizi tahmin edebilecek. Uzmanlar, uygulamanın ırkçılık vakalarını tetiklemesinden endişeli.

Sabah uyandınız. İşe gitmek için hazırlanırken, sanal asistanınıza günlük hava durumunu sordunuz. Sanal asistan, istediğiniz biçimde size hava durumu bilgilerini aktardı. Bunun yanında, sesinizde anormal bir frekans algıladı ve bu veriyi analiz ederek sesinizdeki değişimin soğuk algınlığı belirtisi olabileceğine karar verdi. Milisaniyeler içinde internette soğuk algınlığı üzerine yazılmış tüm makaleleri tarayarak hastalığı kolay atlatmanız için bazı tavsiyeler hazırladı. Başvurabileceğiniz sağlık kuruluşu ve doktorları belirlerken, sizi daha mutlu hissettireceği düşüncesiyle hemşehriniz olan doktorlara öncelik tanıdı. Bunun için sesli asistana doğum yeri bilgilerinizi vermenize gerek yoktu. Cihazı ilk kullanmaya başladığınızda, konuşmanızı analiz ederek aksanınızdan nereli olduğunuzu anlamıştı zaten.

Kulağa fazla fütüristik mi geliyor? Yakın zamanda, milyarlarca Alexa kullanıcısı, güne bu ya da buna benzer başlangıçlar yapabilir. Amazon, geçtiğimiz günlerde yapay zeka destekli sanal asistanına “ses analizi” yeteneği kazandıracak teknolojinin patentini aldığını duyurdu.

Alexa’nın sesimizden topladığı verilerden yola çıkarak genel sağlık durumumuzu takip etmesi elbette toplum sağlığı açısından önemli – sağlık konularını takıntı haline getirenleri pek olumlu etkileyemecek olsa da- birçok kullanıcı bundan olumlu yönde faydalanacaktır. Ne var ki, ses analiz teknolojisiyle birlikte gelecek aksan tanıma özelliği için bu kadar pozitif konuşmak mümkün değil. Bu özellik ile birlikte, Alexa konuşmamızdan yola çıkarak hangi ırka ait olduğumuzu kısa bir süre içinde anlayacak. Uzmanlar, Alexa’nın kullanıcılar hakkında topladığı bilgilerin devletlerin ya da siber saldırganların eline geçmesi halinde fişlemeye ve etnik ayrıştırmaya sebebiyet verecek bir dizi felakete sebep olabileceğini öngörüyor.

Teknolojinin patent aşamasını henüz geçtiğini ve en azından sesli asistan ürünlerine hemen entegre edilmeceğini belirtelim. Ayrıca, devletlerin Amazon’dan böyle bir veriyi talep edip etmeyeceğini de bilemeyiz. Fakat, siber suç vakalarının giderek arttığı bir çağda bir şirketin elinde bu denli kişisel bilgilerin yer alması onu daha cazibeli bir hedef haline getirecektir – özellikle bu şirket dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir platformsa, kritik kullanıcı verilerinin sızması şantajdan iç savaşa kadar birçok tehlike ile karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir