Alman Continental Firması Kargo Dağıtımı İçin Çalışacak Robot Köpekleri Tanıttı

Kentsel alanlarda paket, yiyecek ve kargo dağıtımını otomatikleştirme yarışına, ANYbotics isimli İsviçre robot üreticisi firmayla işbirliği yapan Continental firması da dahil oldu. Yeni üretilen ANYmal isimli robot farklı yapısıyla dikkat çekti. ANYmal ile beraber paket teslimatlarında robot köpeklerin yaygınlaşması bekleniyor.

Alman otomotiv şirketi Continental Las Vegas’taki Elektronik Fuarı’nda, müşterilerin kapılarına kadar gidip zillerine basan dört bacaklı bir teslimat robotu sergiledi. İsviçre robot üreticisi ANYbotics tarafından üretilen ve batarya ile çalışan ANYmal robotu, Continental’in CUbE özerk araçlarından atladı, yoldaki scooter engelini aştı ve merdivenleri çıkarak teslimat noktasına ulaştı. Kapıya ulaştığında, kapı zilini çalan robot kapıya pakedi teslim etti. Araca geri dönmeden önce, başarılı teslimatını kutlamak için dans da etti.

Orta büyüklükte bir köpeğe benzeyen robot, gerçek bir köpek kadar cılız olmasa da yolda karşılaştığı engelleri aşmakta sıkıntı yaşamıyor. Şu an için biraz yavaş olan robotun en ilgi çekici yanı ise diğer robotik ürünlere kıyasla doğanın zorlu şartlarına karşı çok daha donanımlı olmasıdır. Robotta, sağlam donanımı ile üst düzey bilgisayar sistemlerini bir araya getirilmesinin yanında duyusal sistemler de geliştirilmiş. Robot, geniş açılı kameralar, sensörler de barındırıyor. Ayrıca LIDAR (Light Detection and Ranging) olarak bilinen ve çevreyi haritalamak için lazer ışınlarını kullanan bir teknolojinin yardımıyla yolunu da bulabiliyor.

ANYmal fiziksel olarak yavaş gözükse de doğaya çok daha uyumlu olan donanımı sayesinde taşımacılık ve teslimatta yeni bir süreci başlatabilir. ANYmal ile tanışmak isterseniz kısa bir video izleyebilirsiniz:

Kaynak: The Verge

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir