Apple Araba Seyahatini VR ile Çok Daha Eğlenceli Hale Getirmeyi Hedefliyor

Apple, arabaların içine uygulanması planlanan yeni VR sisteminin patentini aldı. Yapılan açıklamaya göre Apple’ın yeni VR uygulaması patenti; konser, iş toplantısı, zombi avı gibi etkinlikleri arabanıza getirirken, aynı zamanda hareket rahatsızlığı bulunan kişilerin araç içerisinde rahatsızlanmalarını da önlemeyi hedefliyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi, Apple tarafından patenti alınan yeni VR aplikasyonunun ayrıntılarını yayınladı. Şimdilik elde edilen verilere göre, sistem bir VR gözlüğüne veya aracın duvarlarına yansıtma yapacak olan bir projektöre sahip olacak.

Sistem, araç tutması olarak bilinen hareket rahatsızlığına sahip yolcuları içinde barındıracağı çeşitli sensörler sayesinde izleyecek. Bu sensörler terleme, nabız değeri, sürekli kıpırdanma veya yutkunma gibi rahatsızlanma belirtilerini ölçebilecek. Böylece sistem, yolcunun gerçek hayatta deneyimlediği hareketlerin ve hızlanmaların VR olarak ona gösterilenle eşleştiğinden emin olacak.

Araba İçinde Eğlence

Sürücüsüz araçlarda da kullanılabileceği belirtilen Apple’ın yeni VR patenti, araç içinde yolcuları eğlendirmeyi de hedefliyor. Bu VR sistemi ile aracınızda size sanal olarak kitap okuyacak birini ağırlayabilir ya da iş toplantınızı gerçekleştirebileceksiniz.

Yolcular aynı zamanda sıkıcı yolculuklarını oldukça gerçekçi oyunlarla zevkli hale getirebilecek. Örneğin, arabanızın içinde zombi avlarken, arabanın sıcaklık veya ses sistemleri de bu oyunla bağlantılı olarak çalışabilecek. Arabanızın yol boyunca yaptığı hareketler de oyununuzu şekillendirebilecek.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir