Araştırmacılar Robotlara “İleriyi Görme” Yeteneği Verdiler

‘Görsel öngörü’ olarak adlandırılan yeni bir teknoloji sayesinde robotlar, yapacakları hareketlerin etrafındaki nesneleri nasıl etkileyeceğini önceden görselleştirebiliyorlar.

İnsanlar hareket etmeden önce, eylemlerinin sonuçları üzerine düşünme yeteneğine sahiptir. Örneğin, bir kişi bir topa vurmak üzereyse, topun nereye gideceğini ve topun ulaşmasını istedikleri yere gidebilmesinin ihtimali üzerine düşünebilirler. Robotlar (özellikle gelişmiş yapay zekâ ile donatılmayan), genellikle basit görevleri yerine getirmek üzere programlandığı için bunu yapamazlar.

California Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar, robotların böyle bir algılama yeteneğine sahip olabileceğini belirlediler. Bunu ispatlamak üzere, robotların “daha önce karşılaşmadığı nesneleri nasıl yöneteceğini bulmak” için önceden düşünmelerini sağlayan yeni bir robot öğrenme teknolojisi geliştirdiler.

Ekip bu teknolojiyi “görsel öngörü” olarak adlandırıyorlar. Bu teknoloji, robotlara geleceği öngörme olanağı vermiyor tabii ki, en azından şimdilik.

Berkeley araştırmacıları bu teknolojiyi Vestri adlı bir robota uyguladılar ve böylece Vestri, kameralarının birkaç saniye sonra göreceği şeyler konusunda tahminlerde bulunabildi.

Yeni öngörüyle donatılmış olan Vestri, masanın üzerindeki nesnelere dokunmadan veya onlara vurmadan önce spesifik bir görev için tahmini bir görselleştirme yapabiliyor. Bu teknoloji, Vestri’nin; insan yardımı, gözetimi veya önceden fizik bilgisi olmadan, küçük görevleri yerine getirmesini sağladı.

Berkeley Elektrik Bölümü’nden Yardımcı Profesör Sergey Levine, “Eylemlerimizin çevremizdeki nesneleri nasıl hareket ettireceğini hayal edebiliyor olmamız gibi bu yöntem de bir robotun farklı davranışlarının dünyayı nasıl etkileyeceğini görselleştirebilmesini sağlayabiliyor” diye açıklıyor. Levine, “Bu, gerçek dünyadaki karmaşık durumlarda son derece esnek becerilerin akıllı bir şekilde planlanmasını sağlayabilir” diyor.

Gelişmiş Öğrenme

Görsel öngörü teknolojisinin gelişiminde çalışan Frederik Ebert, “İnsanlar nesne manipülasyon becerilerini herhangi bir öğretmen olmadan ömür boyu çeşitli nesnelerle olan milyonlarca etkileşim içinde öğrenirler” diyor ve görsel öngörü teknolojisinin de robotlara aynen bu özelliği kazandırabildiğini belirtiyor. Vestri gibi robotlar, tamamen otonom olarak toplanan veriler ışığında hareketlerinin nesneler üzerinde nasıl bir sonuç doğuracağını öğrenebiliyor ve bunları önceden görselleştirebiliyorlar.

Araştırmacılar teknolojinin ileride, otonom araçların yolda daha güvenli hareket edebilmesi için kullanılabileceğini dile getiriyorlar.

Daha netleştirilmiş video öngörüsü ve daha spesifik video verileri toplamaya yönelik yöntemlerin geliştirilmesiyle teknolojinin daha iyi hale gelebileceği belirtiliyor. Bu ilerlemeleri takiben, robotlar nesnelerin kaldırılması, yerleştirilmesi, bez veya halat gibi yumuşak ve kolay deforme olan nesnelerin taşınması gibi daha karmaşık görevleri yerine getirebilirler. Yani belki bir gün çamaşırlarınızı kendiniz katlamak zorunda kalmazsınız.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir