Artık Akıllı Cihazlarımızla Konuşmadan İletişim Kurabileceğiz

MIT’den bir grup araştırmacı, bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuzla konuşmadan iletişim kurabilmenizi sağlayacak bir cihaz geliştirdiklerini açıkladılar. 

Akıllı cihazlarınızın sizinle şimdikinden daha yakın olmasını ister miydiniz? Mesela sizin konuşmanıza bile gerek kalmadan ne söylediğinizi anlasa nasıl olurdu? MIT Media Lab’den bir grup araştırmacı bunu mümkün hale getirdi.

Bir kelimeyi düşündüğümüz anda bu sinyaller ağzımızı kontrol eden kaslara iletilir. Bizim fark edemeyeceğimiz bu sinyaller, çok hassas bir bilgisayar tarafından fark edilebilir. Yeni geliştirilen ve AlterEgo olarak adlandırılan bu cihaz da bu temel üzerine oluşturuldu.

Yüzde 92 Başarı Oranına Sahip

AlterEgo, kulağınızın arkasından çenenize doğru uzanan bir çeşit mikrofonu andırıyor. Düşündüklerinizi ağzınızı kıpırdatmadan anlayabilmesinin yanında, “kemikten ses iletimi” teknolojisi sayesinde de cihaz tarafından verilen cevabı kulaklık olmadan duyabiliyorsunuz. AlterEgo’nun, söylemek istediklerinizi anlamada yüzde 92 başarılı olduğu belirtiliyor. Ayrıca cihazın beyninizden geçen özel düşünceleri okumaması, sadece söylemek istediklerinizi algılamasını da pozitif yönler hanesine ekleyebiliriz.

Şimdilik biraz büyük bir görüntüye sahip olan AlterEgo, kendinden sonra geliştirilecek teknolojiler için önemli bir zıplama tahtası olabilir.

Kaynak: New Atlas, Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir