Uzmanlar Avustralya ve Kanada Liderlerini Uyardı: ‘Katil Robotları’ Yasaklayın!

Bu ay silahlar üzerine Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilecek olan toplantı öncesi yapay zekâ ve robotik uzmanları, otonom silahların geliştirilmesi ve kullanılmasının yasaklanması konusunda Malcolm Turnbull ve Justin Trudeau’yu uyardılar.

Kanada ve Avustralya’da yapay zekâ ve robotik konusunda önde gelen araştırmacılar; Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Avustralya Başbakanı Malcom Turnbull’a birer açık mektup yazdılar. Uzmanlar bu mektuplarda, otonom silahlara karşı bir duruş sergilemeleri gerektiği ve bu silahların geliştirilmesinin veya kullanılmasının “ahlaki çizgiyi” aşacağı konusuna değindiler.

Otonom birer asker olmak üzere tasarlanan yapay zekâlar bir süredir etik tartışmalara sebep oluyor. Bu yapay zekâlar, bir insanın yönlendirmesine ihtiyaç duymadan kendi kendilerine hedef belirleyip saldırı düzenleyebiliyorlar. Yani bir askeri kontrol merkezinin onaylamasına ihtiyaç duymadan kendileri öldürme ya da öldürmeme kararı alabiliyorlar.

Kimin Öleceğine Makineler Karar Verecek

Başbakan Turnbull’a gönderilen mektupta “Bu teknoloji geliştirildiğinde, silahlı çatışmaların her zamankinden çok daha büyük bir ölçekte ve zaman bakımından insanların anlayabileceğinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine sebep olacaklar” açıklamasına yer verildi. “Bunun sonucunda da, insanlar değil, makineler kimin yaşayıp öleceğini belirleyecektir.”

Mektuplar Avustralya ve Kanada’dan yüzlerce uzman tarafından imzalandı. Bu imzalar arasında; Sidney’deki New South Wales Üniversitesi’nde AI profesörü olan Toby Walsh, Toronto’da Google’ın Beyin Takımı’nı çalıştıran AI öncüsü Geoffrey Hinton ve etik, hukuk ve teknoloji profesörü Ian Kerr gibi isimler de yer alıyor.

Durumla ilgili endişelerini dile getiren Toby Walsh, “(Bu robotlar) Sivil bir nüfusu bastırmak için mükemmel silahlardır. Zulüm yapmak için ikna edilmesi gereken insanlardan farklı olarak; soğukkanlı olacaklar, ne yapmaları için programlandılarsa onu yapacaklar” diyor.

Kaynak: The Guardian

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir