Bankacılıkta “Bana Facebook Arkadaşını Söyle, Sana Kredi Notunu Söyleyeyim” Devri Başlıyor

Borç batağındaki tanıdığınızı Facebook arkadaş listenizden silmeniz gerekebilir. Lenddo adındaki bir girişim, sosyal ağlarınızdaki arkadaş kalitesini ölçerek kredi risk puanınızı belirlemeye başladı.

Black Mirror, Nosedive adlı bölümünde toplumsal statülerin kişilerin sosyal medyada birbirlerine verdikleri puanlar üzerinden belirlendiği bir evren kurgulayarak izleyenlerin tüylerini diken diken etmişti. Teknoloji ve girişimcilik dünyasında yaşanan gelişmeler, bizi adım adım Black Mirror’ın distopik dünyasına sürüklüyor: Hong Kong merkezli bir finans girişimi olan Lenddo, sosyal medyada iletişimde olduğunuz kişilere bakarak kredi borçlarınıza ne kadar sadık kalacağınızı tahmin ediyor. Kredi borcunu gecikmeli ödeyen biriyle arkadaş olup olmadığınızı ve onunla ne kadar sık görüştüğünüzü belirleyen Lenddo, hakkınızda topladığı diğer sosyal medya verilerini değerlendirerek sizin için bir kredi notu hesaplıyor. Instagram, Twitter ve Snapchat’teki arkadaşlarınız “bedavaci tipler” ise, Lenddo’nun algoritması sizin de benzer özellikler taşıdığınıza kanaat getiriyor. Sonuç olarak kredi notunuz, yaptığınız bir paylaşım ya da sırf borçları olan biriyle Facebook’ta arkadaş olduğunuz için düşebiliyor.

Halihazırda toplam 14 milyon dolar değerlemeye sahip Lenddo’nun geleceği, sosyal medya üzerinden hesapladığı kredi notlarının isabet oranına göre şekillenecek. Lenddo’nun algoritmasının başarılı olması halinde, bankalar sosyal medya verileri üzerinden kredi notu hesaplayan mali veri toplayıcılarına daha sık başvurabilir.

Kaynak: Crunchbase

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir