NBA Maçları “Arttırılmış Gerçeklik” Teknolojisi ile Birleşirse Ne Olur?

Geçtiğimiz Cuma günü oynanan Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers arasında oynanan NBA (Amerikan Ulusal Basketbol Ligi) maçını internetten takip eden izleyiciler, maçı arttırılmış gerçeklik uygulaması ile seyretme olanağı buldu. Daha önce sadece maçın tekrarlarında ve özetlerinde kullanılan bu uygulama, canlı yayında ilk kez izleyicilere sunuldu.  

Second Spectrum şirketi; NBA (Amerikan Ulusal Basketbol Ligi) maçlarını takip ederek, maç içerisindeki aksiyonları analiz edip veri tabanına kayıt eden algoritmaya sahip bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi. İnternet üzerinden yayın yapan Amerikan ESPN3 kanalı, bu uygulamayı kullanarak Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers arasındaki basketbol maçının canlı yayınında izleyicilere çeşitli analitik bilgiler ve görsel efektler sundu.

Full Court Press isimli bu uygulama ile izleyiciler, maçı kendi ilgi alanlarına göre üç farklı mod ile izleyebiliyor. Koç modu, oyuncuların yaptığı koşuları ve verdiği pasları görsel oklar çizerek oyunu setler üstünden anlatıyor. Oyuncu modu, oyuncunun belirli bir sekans içinde attığı şutun sayı olma ihtimalini ve şutun kalitesini gösteriyor. Son olarak maskot modu ise; maçın yayını esnasında yıldırım, alev gibi görsel efektler kullanarak seyri daha eğlenceli hale getiriyor. NBA takımları ile de paylaşılan bu veriler; takımlara, bu verileri inceleyerek hücum ve savunma oyunları üzerinde çalışmalarına imkân sağlıyor.

Kaynak: Engadget

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir