Zihin Okuyan Yapay Zeka Algoritması, Beynimizin İçinde Çalan Müziği Tahmin Edebiliyor

Berkeley Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yapay zeka algoritması, bir piyanistin beyin dalgalarını okuyarak zihninde çaldığı müzikleri yüksek bir doğruluk oranıyla tahmin etmeyi başardı.

Herhangi bir yerde duyduğunuz bir şarkıyı telefonunuza dinlettiğinizde size hemen kime ait olduğunu gösteren telefon uygulaması Shazam oldukça etkileyici bir uygulama değil mi? Peki, bunun beyninizde çalan müziğe uygulanabileceğini söylesek? Berkeley araştırmacıları bunun mümkün olabileceğini bize gösterdi.

Araştırmacılar, elektrodlar yoluyla ölçülen beyin aktivitelerini ve bu aktiviteleri okuyabilecek bir derin öğrenme algoritmasını kullanarak bir piyanistin çaldığını hayal ettiği müziği tahmin edebilmeyi başardılar.

Hedef Konuşamayan Felçli Hastalar

Bu araştırma için öncelikle bir piyanistten bir elektrikli klavyede istediği bir müziği çalması istendi. Bunu yaparak piyanistin beyin paternleri ve çaldığı notaların eşleştirebilmesi sağlandı. Bunun ardından klavyenin sesi kapatılıp piyanistten bu kez bastığı notaları beyninde hayal etmesi istendi. Bu çalışmayla yapay zekanın müzik tahmin algoritmasını şekillendirmesi sağlandı.

Araştırma ekibinin lideri Brian Pasley, “Araştırmamızın uzun vadeli hedefi, konuşamayan felçli bireylerde iletişimi yeniden kurmak için bir konuşma protez cihazı için algoritmalar geliştirmek” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Digital Trends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir