Bill Gates Seçti: 2019’a Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

MIT Technology Review, Bill Gates’e 2019 yılında dünyayı daha iyi bir hale getirecek 10 icadı sordu. Gates’e göre bu icatlar dünyayı tehdit eden birçok güncel ve potansiyel soruna çözüm sunabilir.

1. Daha Becerikli Robotlar

Bütün teknolojik gelişmelere rağmen robotlar hala esnek değil ve hantallar. Robotlar, önceden belirlenmiş görev tanımına uygun olarak saatlerce hiç yorulmadan kusursuza yakın çalışabilirken; söz konusu nesne 1 milim kaydırıldığında veya yerine çok benzer başka bir şey konulduğunda bocalıyorlar.

Robotlar, mevcut teknolojiyle önceden programlama ile ona belirtilmemiş bir objeyi görerek ve algılayarak çalışamıyor. Ancak bir sanal deneme yanılma uygulamasıyla robot, objeyi öğrenebilir ve hafızasına kaydedebilir. Bir sonraki aksiyonda o objeyi zihnine yerleştirmiş olacak ve hata yapmayacaktır.

2. Yeni Nesil Nükleer Güç

Geçtiğimiz yılda giderek popüler hale gelen “yeni nesil nükleer tasarım” çalışmaları, enerji üretimini daha ucuz ve güvenli hale getirmeyi vadediyor. Bu nükleer tasarımların arasında 4. Nesil küçük modüler fisyon reaktörleri öne çıkıyor. Bu reaktörler, geleneksel reaktörlere göre hem daha ucuz, hem de karbon salınımlarını azaltarak doğaya verilen zararı minimuma indiriyor.

3. Erken Doğum Tahmini

Stanford Üniversitesi biyomühendisi Stephan Quake, tıbbın en zorlu problemlerinden olan erken doğum riskini ucuz, hızlı ve kolay bir kan testiyle tahmin etmenin yolunu buldu.

Genellikle hücrelerde bulunan DNA ve RNA’lar bazı ölen hücreler tarafından kana salınır. Quake’in geliştirdiği yeni yöntem sayesinde; fetüs, plasenta ve anne hakkında bilgi veren bu DNA ve RNA’lar incelenerek erken doğum ihtimali saptanabiliyor. Böylelikle, erken doğum riski taşıyan hamile kadınların durumu takip edilerek, olası bir erken doğumda bebeğin cansız veya sağlıksız doğma riski düşürülebilecek.

4. Yutulabilir Cihazla Bağırsak İncelemesi

Massachusetts Genel Hastanesi araştırmacısı Guillermo Tearney, üzerinde minyatür mikroskoplar bulunan yutulabilir ufak cihazlar geliştiriyor. Bu cihazlar aracılığıyla araştırmacılar, kişinin bağırsağında inceleme ve doku biyopsisi yapma imkanına erişiyor. Böylece, EED (Bağırsak Disfonksiyonu) gibi, bir tedavi planı oluşturmak için öncesinde detaylı bir araştırma yapılması gereken hastalıklarda, doktorların işi oldukça kolaylaşmış olacak.

5. Kişiye Özel Kanser Aşısı

Bilim insanları, insanların bağışıklık sisteminin sadece kanser hücrelerini yok eden bir aşı geliştiriyor. Aşı, umulduğu gibi başarılı olursa; kişinin bağışıklık sistemi tümör çeşidinin kendine özgü geçirdiği mutasyonu saptayacak. Böylelikle kanserli hücreler çoğalmadan yok edilerek hastalığın önüne geçilmiş olacak.

6. Hayvan eti Kullanılmayan Burger

Birleşmiş Milletler’in (BM) beklentisine göre 2050’de dünya üzerinde 9,8 milyar insan olacak. İnsanların alım güçlerinin de artacağını düşünen BM, 2050’de et tüketiminin 2005’e göre %70 artacağını tahmin ediyor. Bunun önüne geçmek için, bilim insanları laboratuvarda yetiştirilebilen et üzerinde çalışmalarını sürdürüyor; Beyond Meat ve Impossible Foods gibi şirketler ise, burger köftesine tat ve besin değeri olarak çok yakın bitkisel köfteleri satışa sundu.

7. Karbondioksit Yakalayıcı

Birleşmiş Milletler’in iklim paneline göre, dünyadaki tehlikeli boyutlara gelmeye başlayan sıcaklık artışını önlemek için yaklaşık 1 milyar ton karbondioksidin yok edilmesi gerek. Harvard’da araştırmalar yürüten iklim uzmanı David Keith teoride, hava yakalama tekniğiyle 100 doların altında bir masrafla 1 ton karbondioksit yakalamanın mümkün olduğunu belirtti.

Peki, havadaki karbondioksit yakalandıktan sonra ne yapılacak? Hidrojen ile birleştirerek metan gazı üretmek, gazlı içecek üreten firmalara satmak ve sentetik yakıt olarak kullanmak gibi fikirler var; ancak bu uygulamalarda karbondioksit nihayetinde yeniden atmosfere salınıyor. En ideal çözüm toprağın altına hapsetmek, ancak bu oldukça pahalı bir uygulama olduğu için yanaşılmıyor. Yine de, dünyanın gidişatı göz önüne alınırsa başka seçenek kalmayacak gibi.

8. Bilekteki EKG aleti

Giyilebilir cihazlardaki teknolojik gelişmeler insanların kalp hareketlerini sürekli kontrol etmesini kolaylaştırıyor. Ancak kalp krizine sebep olan kalp anormallikleri ancak doktorlar tarafından Elektrokardiyografi (EKG) ölçümü ile tespit edilebiliyor.

EKG sistemlerinin 12 sensörü bulunurken; giyilebilir kalp ritmini ölçen teknolojiler ise sadece tek sensör ile çalışıyor, bu da bir kalp krizini saptamak için yeterli değil. Fakat durum yakında değişebilir: AliveCor şirketi iki sensörlü bir giyilebilir cihaz ile bir çeşit kalp krizini tespit edebildiğini Amerikan Kalp Derneği’ne bildirdi.

9. Kanalizasyonsuz Sanitasyon

Düzgün olmayan tuvaletler ve iyi düzenlenmemiş kanalizasyon sistemleri kolera ve ishal gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıklara yok açıyor. Bunun önüne geçmek için araştırmacılar, hijyeni kendi kendine sağlayabilen tuvaletler geliştirdi. Yeni nesil tuvaletler, virüs ve bakterilerden bile küçük gözenekleri olan filtresi ile atıkları ayırıp işlemden geçirerek hastalıkları yok ediyor.

10. Sohbet Edebilen Yapay Zekâ Asistanlar

Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’sini hepimiz biliyoruz; hepimizin telefonunda bulunan, söylediklerimizi anlayan, komutları ses ile anlayıp yerine getiren yapay zekâ (AI) uygulamaları… Bu uygulamaların iletişim yetenekleri sınırlı olduğu için onlarla anlamlı bir konuşma yapmak mümkün değil. Ancak Google ve OpenAI araştırmacılarının geliştirdiği üst düzey tahmin becerisi ve kendiliğinden öğrenme yetilerine sahip sistemlerin ışığında, yakın bir gelecekte yapay zekâ asistanlarımız ile mantıklı konuşmalar yapabiliriz.

Kaynak: MIT Technology Review

 

 

 

 

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir