Bir Black Mirror Kehaneti Daha Gerçekleşiyor: Walmart “Robot Arı” Teknolojisini Patentledi

Walmart, gelecekte nesli tükenen arıların yerine polen üretebilecek “robot arılar” geliştirdi. Bu otonom arılar, tıpkı gerçek arılar gibi bitkilere polen taşıyarak doğal dengeyi devam ettirmeyi amaçlıyor.

Çeşitli arı türleri son yıllarda nesli tükenmekte olan canlı listelerinde yer almaya başladı. Ekolojik dengedeki kritik rolleri göz önünde bulundurulursa, arıların yoklukları başta gıda kıtlığı olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Umarız insanlık böyle bir durumla karşı karşıya kalmaz fakat bu felaket senaryosunun gerçekleşmesi halinde Walmart’ın bir çözümü var: robot arılar.

Son zamanlarda tarım teknolojisine yaptığı yatırımlarla gündeme gelen perakende devi Walmart, arıların neslinin tükenme ihtimaline karşı “tozlaşma drone’ları” olarak adlandırdığı robot arıların patentini aldı. Sensörler ve kameralarla donatılmış robot arılar, tıpkı gerçek arılar gibi polen taşıyarak bitkilerin döllenmesine yardımcı olacak.

Black Mirror’ı Hatırlattı

Dünyaca ünlü fütüristik dizi Black Mirror, 3. sezonda yayınladığı “Hated in Nation (Sosyal Linç)” adlı bölümünde, nesli tükenmiş arıların yerini robot arıların aldığı benzer bir distopik bir senaryo işlemişti.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir