Boeing, Uçan Arabası İçin İlk Test Uçuşunu Tamamladı

“Sadece bilim kurgu filmlerinde olur” dediğimiz uçan arabalara bir adım daha yaklaşıyoruz. Uçak üreticisi Boeing, kendiliğinden sürüş teknolojisi ile yolcu taşıyan uçan aracı için Virginia’da test uçuşu yaptı. 

Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak üreticilerinden Boeing, kendi kendine yolcu taşıyan hava aracının ilk test sürüşünü Virginia’da gerçekleştirdi. Bloomberg’in yaptığı habere göre; sportif kanatları ve arka pervanesi olan prototip, kontrollü bir kalkış, durma ve iniş işlemlerini tamamlamayı başardı. Boeing yetkilileri, üretilen aracın elektrikle çalıştığını ve 50 mil mesafeye kadar tam otonom uçacak şekilde tasarlandığını söyledi.  

Havacılık devi Airbus’un bir yan kuruluşu olan Vahana, geçen yıl uçan taksi için ilk deneme uçuşunu tamamlamış ve kısa süre havada kalmayı başarmıştı. Vahana ve Boeing’den başka birkaç küçük havacılık şirketi de rakip modeller için çalışmalara devam ediyor. İnsanları uçan arabalarıyla gökyüzüne taşıma yarışı gün geçtikçe daha da heyecanlanacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir