Cambridge Üniversitesi, Çevre Felaketlerinin Analizinde Yapay Zekadan Faydalanacak

Cambridge Üniversitesi, çevresel riskleri ele almak için yapay zeka (AI) kullanmanın yollarını geliştirme konusunda yeni bir merkez açacağını duyurdu.

Cambridge Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü Başkanı Simon Redfern’e göre, uydular tarafından çekilen görüntüler ve hassas algılayıcılar tarafından kaydedilen ölçümler sayesinde artık çevremiz hakkında her zamankinden daha fazla veriye sahibiz. Ancak, tüm bu bilgileri etkili bir şekilde kullanabileceğimiz bir noktada değiliz.

Redfern, Cambridge’in Doktora Eğitim Merkezi’nde (CDT), “Çevresel Riskler Çalışmasında Yapay Zeka Uygulaması”na (AI4ER) başkanlık edecek. AI4ER, yapay zekanın karmaşık çevresel verileri analiz etme potansiyelinden yararlanacak. Ayrıca geleceğe yönelik sürdürülebilir yollar planlamaya yardımcı olacak yöntemlerin geliştirilmesine odaklanacak.  İngiltere’deki Araştırma ve İnovasyon Merkezi (UKRI) ise konuya ciddi bir fon sağlayacak. UKRI desteğiyle toplam 260 milyon dolar paylaşılacak.

UKRI, öğrencilerin çalışmalarla karşılaştıkları başlıca risklerin ”iklim değişikliği, artan nüfus ve biyoçeşitliliğin daralması” olduğunu belirtti. Ancak bu risklerin yanında, Cambridge’deki AI4ER öğrencilerinin üstlenmesi beklenen çevresel analiz projelerinin arasında deprem riskini anlamak ve aktif volkanları izlemek için yapay zeka kullanmak da olacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir