CES 2018’de Bizi Neler Bekliyor?

Teknoloji alanında yeni fikirleri açıklamak, dile getirmek, ayrıntılandırmak ve bu fikirlerin bulunabilmesini teşvik etmek için her yıl Las Vegas’a dünyanın dört bir yanından birçok şirket geliyor. Bu fikirlerin açıkça paylaşılabildiği ‘CES’, kullandığımız cihazlar ve onların kullanım alanlarında devrim yaratabilecek paylaşımlara tanık olacağımız pek çok şeyi içeren bir platform olacak.

CES platformunun ilginç olma nedeni, teknolojinin hangi yöne doğru gittiğini açık bir şekilde dile getirmesi ve toplumun bu teknolojik gelişmelere ne kadar sürede ayak uydurmasına dair fikir vermesinden dolayıdır.

Kendi başına hareket eden araçlar, yapay zekâ (AI) ve sanal gerçeklik (VR)  CES 2018 in en çok rağbet gören konuları olacak gibi görünüyor. Bu yıl bu konuların yanısıra, pratik hayatta bu teknolojilerin ne kadar güvenilir olduğu konusunun konuşulması da muhtemel.

Sanal Gerçeklik

Ekim 2017’ de ilk kez sadece kişinin düşüncesi ile kontrol edilen VR-oyunu gündeme geldi, bugünlerde 360 derecelik video çekimi sayesinde ISS astranotu gibi uzayda yürümenin nasıl bir his olduğunu hissedebileceğimiz bir teknoloji söz konusu. Yine Ekim ayında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, diğer cihazlara bağımlı olmadan kullanabilen VR Oculus Go kulaklığını duyurmuştu.

Fakat bir gerçeklik ürünü olan VR hakkında konuşulan konular beklenenden azdı.

Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik hem popülerlik hem de kullanışlılık bakımından VR’yi geçebilir. AR’nin kullanılması VR’a göre daha kolay ve akıllı telefonlarda VR’a oranla daha iyi bir deneyim yaşatabilir. Bunun kanıtı olarak; AR ‘de önemli gelişmeler kat etmiş bir oyun olan ‘Pokémon Go’ akla geliyor.

‘Magic Leap’  AR kulaklık setini aralık ayında piyasaya çıkardı. Magic Leap’in kullanıcıları tarafından yoğun ilgi ve isteklilik ile takip edildiği düşünülürse, diğer şirketlerin muhtemelen aynı dikkati çekmeye gönüllü oldukları söylenebilir. CES 2018 AR ekipmanları ve deneyimleri sunmaları açısında bu tarz şirketler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Sürücüsüz Araçlar

Ford’un yeni CEO’su Jim Hackett, bu yılki CES’de açılış konuşması yapacak isimlerden. Bu nedenle araç ve ulaşımın geleceği hakkında konuşacağını beklemek mantıklı olacaktır. ‘Gelecekte taşımacılık’  hakkında, geçen yıl ‘kendi başına hareket edebilen’ otomobillerin tanıtımı yapılmıştı. Bu yıl sürücüsüz otomobillere trafik ışıklarında rastlamamız, çokta şaşırtıcı olmayacaktır.

5G

Nokia’nın 5G teknolojisinin üzerine eğildiği gerçeğinden hareketle,5G teknolojisi hakkında beklenenden daha yavaş ilerleme kaydedildiğini söylemek mümkün. AT & T, 2016’dan bu yana 5G mobil ağlarını test ediyor. 2018 sonlarında 5G’nin 12 şehirde test edilebileceğini duyurdu.

AT&T Teknoloji ve Operasyonlar Başkanı Melissa Arnoldi yaptığı açıklamada:

“5G gelecekte sanal gerçeklik, sürücüsüz arabalar, 4K ile sürükleyici bir video deneyimi ve daha fazlasını sunacak ve bunları geliştirecektir” diyor.

Akıllı telefon üretici şirketlerinin,  4G ve LTE’nin özelliklerinin nasıl daha iyi geliştirilebileceği konusu ve 5G teknolojisini gelişimi tartışılacağı en iyi platformlardan birinin CES 2018 olması muhtemel.

Robot Bilim

Robotların çalışma hayatımıza nasıl etki edeceğinden bahsedilmeyen CES 2018 düşünemiyoruz. CES’e getirilen robotların birçoğu, yaşam kalitesini arttırarak insanlarla birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Honda, aralık ayında; ‘Yetenek, Deneyim ve Empati’ özelliklerine sahip dört robot getireceğini açıkladı. Bu robotların arkadaşlık etme, mobil veri depolama, mobil sandalye ve bir arazi aracına dâhil olma amaçlı tasarlandığı belirtiliyor.

Ayrıca LG kendine ait 3 robotla CES 2018 e geliyor. Bu robotlar oteller, havaalanları ve süpermarketlerde hizmet veren Servis Robotu, Taşıyıcı Robot ve Alışveriş Robotu gibi isimlerle, çeşitli alanlarda kullanılmak üzere tasarlandılar. Yemek teslim etme, bagaj taşıma ve alışveriş yapanlara belirli ürünlerde rehberlik etmeye yardımcı olacaklar.

Bütün bunların haricinde hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak teknolojilerle CES bu sene de her zamanki gibi heyecan dolu geçecek.

Kaynak: Futurism

Görsel: Cnet

Posted by Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir