CES 2018’e Damgasını Vuran Teknoloji Trendleri

Her yıl düzenlenen ‘CES (Tüketici Elektroniği Fuarı)’, en büyük ve inovatif teknolojik buluşlarını sergilemek üzere Dünya’nın dört bir yanından gelen şirketlere ev sahipliği yaptı.

CES 2018 Las Vegas’ta tanıtılan teknoloji trendlerinden bazıları;

-Intel, 49 kbit’lik işlemciye sahip yeni jenerasyon HTC sanal gerçeklik (VR) kulaklığı,

-Şarj edilmiş halde, 644 km(400 mil) yol kat edebilen elektrikli bir otomobil Fisker olduğunu,

buna ek olarak, aşağıda daha detaylı bahsedeceğimiz; evde bize yardımcı olan robotlar, dijital sağlık alanında geliştirilen cihaz ve uygulamalar, sanal gerçeklik gibi çok farklı alanlarda meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Evdeki yardımcılar

Bu yıl CES 2018 platformu, ‘Amazon.com’un ‘Alexa’ adını verdiği cihaz ile tanıştı. Google ise bu buluşa karşılık, “oyun dışı kalma” yı reddederek, Google Assistant’ı CES 2018’in devasa ekranında sergiledi. ‘Google Assistant’a yenilik olarak ekran özelliğinin eklendiğini de duyurdu. Lenovo, LG ve Sony; Google Assistant desteği bulunan; TV, bilgisayar, tablet ve telefonları 2018 yılında üreteceğini açıkladı.

Ayrıca ‘Samsung’ kendi ‘Bixby’ adlı asistanının, güncelleştirilmiş bir versiyonunu sergiledi. Yapay zekaya sahip (AI) ‘Bixby’, çoğu açıdan; Siri, Alexa ve Google Assistant’a benziyor. Ancak ‘Bixby’ sadece telefonunuz ile bağlantılı değil, televizyon hatta buzdolabı gibi diğer teknolojik aksesuarlarla da uyumluluk özelliğine sahip.

 Retrofütürizm Rüzgarı

Şaşırtıcı şekilde CES 2018’de bu yıl ‘retrofütüristik’ robotlar tanıtıldı. Geleceğin robotları, inovatif teknolojiyi 20. yüzyılın estetiği ile harmanlıyor. Çamaşır katlama robotlarından, robot köpeklere , akıllı evlerde kullanılacak robotlara kadar herşey.

Şirketlerin, bu robotları nostaljik bakış açısı ile tasarlandığı düşünülürse, insana benzeyen ifadeleri oluşturan özellikler açısından da şık olduğunu görebilirsiniz.

Sağlıkla İlgili Trendler

Philips, uykumuzu daha iyi almamız ve uyku derinliğmizi arttırmak için bir ‘bant’ geliştirdi. Artık beyinde meydana gelen dalgalanma ve senkronizasyonlar tespit edilir ve izlenebilir hale gelecek.

‘Swim.com’ ile ‘Spire Health Tag’ işbirliğiyle, yüzücü kişilere su egzersizlerinde yardımcı olacak  bir ‘akıllı mayo’ tasarlandı.

Neutrogena, kullanıcıların evlerinden cilt sağlığını değerlendirmelerinde yardımcı olacağı SkinScanner’ı geliştirdi. Bu cihaz aynı zamanda ‘Skin360’ uygulamasıyla da senkronize oluyor.

Sanal gerçeklik
CES 2018’de, yüksek ses teknolojisi ve yüksek çözünürlüklü ekranıyla ‘HTC Vive Pro kulaklık seti ‘, sanal gerçeklik gelişimini bariz anlamda ortaya çıkaran ürünlerdendi.


Design Partners, sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) bulunan, insan-bilgisayar arabirimine  sahip ‘akıllı eldiven’ teknolojisi ile karşımıza çıkıyor.


Ayrıca Google, ‘VR180’ adlı kamerasınıCES 2018’de duyurdu. ‘Lenovo’ ve ‘Yi Technology’ ortaklığı ile geliştirilen bu ürün, kullanıcılara kendi VR kayıtlarını kendileri oluşturabilme imkanı sunuyor.

 

 

 

 

 

Kaynak:Futurism

Posted by Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir