CES 2019’un En İyi 8 Ürünü 

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan Consumer Electronics Show (CES) 2019 geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Fuara damga vuran en iyi 8 ürün ise şunlar:   

1- Lg Oled Rollable 

LG tarafından üretilen televizyon 3 farklı görünüme sahip: Full View (Tam Görünüm), Line View (Çizgi Görünüm) ve Zero View (Sıfır Görünüm). Tam görünümden, önce çizgi görünümüne daha sonra da kendi ünitesine geri çekilip sıfır görünüme geçebiliyor. Esnek ekran olarak da adlandırılan “rollable” televizyonlar CES’de ilk defa görücüye çıkmıyor. CES 2018’te prototipleri gösterilen inovatif televizyon, CES 2019’da satışa hazır bir şekilde sunuldu. Şimdilik fiyatı çok yüksek olsa da yıl sonuna kadar indirime gireceği söyleniyor.  

2- En İyi Araba Teknolojisi: Audi/Disney Haloride

Audi ve Disney, arabalar için tasarladığı sanal gerçeklik (VR) teknolojileri, fuarda ilgi toplayan bir diğer yenilik oldu. Audi ve Disney’in tasarladığı eğlence sistemlerinde, sürücüye ihtiyaç duymayan otonom arabaların yaygınlaşmasıyla artacak olan yolculuk sırasındaki boş vakitlerin eğlenceli şekilde değerlendirilmesi hedefleniyor. Otonom arabanız trafikte yol alırken siz VR (sanal gerçeklik) gözlüğünüzü takarak sanal gerçeklikle oyun oynayıp film izleyebiliyorsunuz. Eğlence amacıyla tasarlanan bu teknolojiden, taşıt tutması olan hastaları tedavi etmek için de yararlanılabileceği düşünülüyor.

3- Gelişmekte Olan En İyi Teknoloji: Matrix Powerwatch 2 

Matrix Industries tarafından üretilen akıllı saat, Güneş enerjisini kullanmasıyla CES’in en beğenilen ürünlerinden biri oldu. Apple HealthFit ve Google Fit ile kullanılan akıllı saat nabız ölçme ve adım saymanın yanında ayrıca GPS’i de gösteriyor.  

4- En İyi Akıllı Ev:  KitchenAid Akıllı Ekran 

 

Küçük mutfak teknolojilerinin gelişimi yavaş ve tuhaf bulunsa da Whirlpool tarafından üretilen “Akıllı Mutfak Yardım Ekranı” fuarda dikkatleri çekti. Google Asistan’ın kullanıldığı akıllı ekran, ünlü yemek tarif sitesi olan “Yummly” ile entegre çalışarak kullanıcısına mükemmel tarifler sunuyor. 

5-En İyi Güzellik Teknolojisi: P&G Opté Hassas Cilt Bakım Sistemi 

 

Opté tarafından tasarlanan “Hassas Sihirli Değnek” teknolojisi CES 2019’da güzellik teknolojileri alanında heyecan yaratan ürünlerden biri oldu. Yenilikçi ürün, ciltteki lekeleri kapamak için öncelikle deriyi saniyede 200 kare boyutunda küçük bir kamerayla tarıyor; ardından güneş lekeleri, çilleri ve sivilce lekeleri gibi koyu renkleri algılayarak ciltteki problemleri belirliyor. Daha sonrasında, içerdiği termal mürekkep püskürtme başlıklarıya gerçekleştirdiği serum ve makyaj uygulamalarıyla kullanıcının daha bakımlı bir görüntüye ulaşmasını sağlıyor. 

6– En İyi Yapay Zeka: Google Asistan 2019 

Google Asistan eklediği yeni özellikler ile rakiplerini geçti. Yeni özelliklerden en dikkat çekici olanı ise içinde Türkçe’nin de olduğu 27 farklı dil için gerçek zamanlı çeviri hizmeti sunan “Çevirmen Modu”  ve ürün geliştirici firmalara yapay zekanın bazı özelliklerini cihazlarına dahil edebilme özelliği sağlayan  “Asistant Connect “(Bağlı Asistan) hizmet.  

.Google’ın çevirmen/tercüman modu ile aynı dili konuşmadığınız kişilerle daha kolay iletişim kurabilmeyi hedeflerken; Asistant Connect adı verilen özelliği ise, Google ile birlikte ürün geliştiren şirketlerin ürettiği cihazlar, Google Home ile entegre olabilecek ve Google’ın bulut servisi ile iletişim kurabilmeyi hedefliyor.   

7-En İyi Sağlık Teknolojisi : Omron Sağlık Rehberi 

 

FDA onaylı giyilebilir bu teknoloji ile artık tansiyon ölçmek çok kolay. Tansiyon ölçme makinalarındaki aynı pompa ve basınç sensörü ile geliştirilen su saat, tansiyon hastalarının hayatını kolaylaştırabilir. Saatin takılı olduğu kolu kalp hizasına getirip tuşuna basacaksınız hepsi bu kadar. Geçmiş dönemdeki tansiyon değerlerini kaydeden bu saat, aynı zamanda isterseniz değerleri doktorunuza da gönderebilir. 

8-En İyi Artırılmış Gerçeklik/ Sanal Gerçeklik Teknolojisi: HTC Vive Pro Göz 

HTC sanal gerçeklik teknolojisini herkes için kolaylaştırmayı hedefliyor. Ürettiği yeni sanal gerçeklik gözlüğünde, diğer sanal gerçeklik gözlüklerinden farkı olarak göz takip teknolojisi bulunuyor. Vive Pro Eye, bu sayede kullanıcının tam olarak nereye baktığını algılayabiliyor ve yalnızca gözleri ile ekranda gezinip işlemler gerçekleştirmesine imkan tanıyor.

Kaynak: C-net

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir