Çin Polisi Yüz Tanıma Teknolojisiyle Donatılmış Güneş Gözlükleri Kullanacak

Pekin’de yerel polis bu hafta yeni bir güvenlik aracını test ediyor: yüzleri ve araba plakalarını tanımlayabilen ve bunları bir şüpheli veri tabanında gerçek zamanlı olarak eşleştirebilen akıllı güneş gözlükleri.

Çin’de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen parlamento toplantılarında ekstra güvenlik önlemi için güvenlik güçleri tarafından “akıllı güneş gözlükleri” kullanıldı. LLVision tarafından üretilen bu yapay zekâ destekli gözlükler, araç içinde oturanların yüzlerini ve plakaları tarıyor. Bu taramalar merkezi bir “kara liste” ile eşleştiğinde ise kırmızı bir kutuyla işaretleniyor ve kullanıcıya uyarı gönderiyor.

Yeni yapılan bir açıklamaya göre, bu akıllı gözlükler artık Çin polisi tarafından etkin bir şekilde kullanılacak. Pekin’in dış mahallerinde bir otoyol kontrol noktasında Çin polisi, şüphelileri ve farklı kimlik altında gezen kişileri tespit etmek için bu teknolojiden faydalanmaya başladı bile.

Gelecekte sosyal ve politik kontrolün vazgeçilmez bir aracı haline gelecek gibi görünen bu teknoloji; akıllarda şu soru işaretini bırakıyor: Güvenlik konusunda getirebileceği rahatlığın karşılığı olarak bizden mahremiyetimizi çalabilir mi?

Kaynak: Reuters, The Verge

Posted by Derya Öztürk

  1. Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi face ID olmak üzere bir çok yapay zeka çalışmaları yapılmıştır. Hatta bazı teknoloji firmaları akıllı telefonlarda face ID kullanılmaya başladı ve face ID üzerine çalışmalar yapan bir şirket stın alındı. 2010 yılı itibariyle diğer bir çok teknolojik firma arttırılmış sanal gerçeklik, face ID ve farklı 2 güvenlik duvarı geliştirilmiştir. Bu teknoloji sizin anlayacağınız yeni değil. Araştırmacı olun benim size tavsiyem.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir