Çin’in Uber’i, Milyonlarca Elektrikli Aracı Kapsayan Bir Şarj Ağı İnşa Edecek

Çin’de Uber’i mağlup ederek büyük iç pazarda yerini alan Didi Chuxing, milyonlarca elektrikli arabayı kapsayacak geniş bir şarj ağı inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Didi Chuxing’in 260.000’i elektrikli araba sahibi olan 21 milyonluk sürücüsü bulunuyor. Bütün dünyada sadece 2 milyon elektrikli araç olduğunu düşündüğünüzde bunun gerçekten büyük bir rakam olduğunu anlayabilirsiniz. Didi, elektrikli araç sayılarının 2020’ye kadar 1 milyona ulaşmasını bekliyor.

Şirket, kurmayı planladıkları şarj ağının halka açık olacağını, sistemdeki sürücüler dışında elektrikli arabaya sahip olan insanların da buradan yararlanabileceğini açıkladı.

Didi bu projesini başka şirketlerle yaptığı ortaklıkla gerçekleştirecek. Yakın bir zamanda İsveçli firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden) ile çalışmaya başladı. NEVS, Çin pazarı için elektrikli araba üretiyor.

Ayrıca Tesla da kısa bir süre önce dünyadaki en büyük Tesla şarj noktasının bulunduğu Şangay’da bir araba fabrikası kurma planını dile getirmişti.

Eylül ayında Çin; dünyanın en büyük otomobil piyasası olan ülkelerine, benzinli otomobillerin girişinin yasaklanacağını açıklamıştı. Bu kararın dünya pazarındaki dengeleri önemli ölçüde değiştireceği belirtilmişti. Son gelişmeler de bu görüşün gerçeğe dönüşme ihtimalinin giderek arttığını gösteriyor.

Kaynak: Mashable

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir