DeepMind’ın “Go Oyuncusu” Yapay Zekâsı Artık İnsana İhtiyaç Duymuyor

Google’ın yapay zekâ şirketi DeepMind’ın Go oynayan yapay zekâsı AlphaGo’nun son versiyonu, kendi kendine defalarca oynadığı oyunlar sayesinde insanüstü yetenekler kazanmayı başardı. DeepMind tarafından yapılan açıklamada; bu durumun bizi bilimdeki en zor problemleri çözebilecek yapay zekâlar üretmeye bir adım yaklaştırdığı belirtiliyor.

Go oyununda 18 kez dünya şampiyonu olmayı başaran Lee Se-dol’un, Deepmind’ın yapay zekâsı AlphaGo tarafından yenilmesi büyük etki yaratmıştı. Şimdi ise AlphaGo’nun son versiyonu AlphaGo Zero’dan önemli bir gelişme geldi.

Yalnızca Temel Bilgiler Verildi

Orijinal AlphaGo, insanüstü Go oynama kabiliyetine ulaşmıştı fakat bunun için insan oyuncuların uzmanlığından faydalanmıştı. Başlangıç olarak 100.000 Go oyunu verisini kullanmıştı. Fakat AlphaGo Zero, sadece Go oyunun temel kurallarını bilecek şekilde programlandı. Geriye kalan her şeyi Zero kendi kendine öğrendi. Nature’da yayımlanan makalede açıklananlara göre; Zero Go yeteneklerinin tamamını kendine karşı oynadığı oyunlarda geliştirdi. Önce tahta üzerinde rastgele hamlelerle başlayan Zero, her kazandığı oyunda kendini güncelledi ve kendiyle tekrar tekrar oynadı. Milyonlarca kez.

Sıfırdan Başlayarak Dünyanın En İyi Oyuncusu Oldu

Üç günün sonunda Zero; kendisinin dünya şampiyonunu yenen bir önceki versiyonunu alt edebilecek hale geldi. 40 günün sonunda ise AlphaGo’ya karşı %90 galibiyet başarısı göstererek bu dünyadaki en iyi Go oyuncusu olma başarısını gösterdi.

AlphaGo Zero’nun baş programcısı David Silver, “İnsan verisini- insan uzmanlığını- kullanmayarak, insan bilgisinin sınırlılığını da ortadan kaldırmış olduk” diyor.

Elon Musk’ın desteklediği OpenAI enstitüsünde araştırma direktörü olan Ilya Sutskever, “Bu çalışma; var olan tekniklerin birleşiminin, bu alanda çalışan insanların düşündüğünün çok ötesinde noktalara gidebileceğini gösterdi” açıklamasını yapıyor.

Kaynak: The Verge

Görsel: PC Mag

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir