Google’ın Yapay Zeka Şirketi Deepmind, “Etik ve Toplum” Ekibi Kurduğunu Açıkladı

Google’a bağlı yapay zekâ şirketi DeepMind, “yapay zekâ ve etik” konusunda ciddi çalışmalar yapmaya başlıyor. Google’ın 2014’te satın aldığı İngiltere merkezli şirket, yapay zekâ ve toplum arasındaki ilişkideki etik sorunlarla ilgilenecek yeni bir araştırma grubunun kurulduğunu açıkladı. Bu grup; yapay zekânın gerçek hayattaki etkilerini araştıracak, geliştirdiğimiz akıllı sistemlerin etik ve ahlaki değerlerimizi paylaşmasını sağlamakla ilgili çalışmalar gerçekleştirecek.

Ortak yöneticiler Verity Harding ve Sean Legassicks yeni takımın kuruluş açıklamasını yaptıkları blog paylaşımında; DMES’in DeepMind’a, “yapay zekânın gerçek dünyadaki etkilerini keşfetmelerini ve anlamalarını” sağlamada destek olacağını dile getirdiler. Örneğin DMES, “sürücüsüz bir aracın sebep olduğu kazadaki etik durum” gibi konular üzerine araştırmalar gerçekleştirecek. Harding ve Legassick takımın kurulmasıyla ilgili olarak, “AI teknolojileri topluma hizmet etmek için varsa, toplumun öncelikleri ve endişeleri ile şekillendirilmelidir” açıklamasını yaptılar.

DeepMind Etik ve Toplum (DMES) olarak adlandırılan grup, 2018 başlarından itibaren bu konularla ilgili araştırmalar yayımlamaya başlayacak.

Grubun şu an sekiz tam zamanlı çalışanı var, ancak DeepMind bunu 25’e çıkartmak istiyor. Ekibin ayrıca altı tane ücretsiz destekçisi olacak. Bu destekçiler arasında “yapay zekâ varoluş riski” üzerine kitabı bulunan Oxford filozofu Nick Bostrom da yer alıyor. DMES aynı zamanda benzer araştırmalar yürüten NYU’daki AI Now Institute ve Leverhulme Centre for the Future of Intelligence gibi akademik gruplarla ortaklaşa çalışacak.

DMES’in oluşturulması, DeepMind’in yapay zekânın toplumu nasıl etkileyeceği sorunlarını ciddi bir şekilde değerlendirdiğinin bir göstergesi.

Kaynak: The Verge

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir