DeepMind’ın Yapay Zekâsı Beynin Sırlarını Çözmek İçin Kullanılacak

DeepMind tarafından geliştirilen yapay zekâ, insan beyninin gerçekleştirdiği kompleks bir faaliyet kabul edilen “mekânsal farkındalık” algısını taklit etmeyi başardı. Araştırmacılara göre, yapay zekanın kazandığı bu yeni özellik sayesinde sırrı çözülememiş diğer beyinsel aktivitelerin de mekanizmalarını aydınlatmak mümkün olacak.

Günlük rutinimizde, evden iş yerimize ya da okulumuza gidip gelirken kullandığımız yolu aklımızda tutmamız basit bir olay gibi gözükebilir. Oysa, kendi konumumuzun çevre ile ilişkisinin ayırdında olmak anlamına gelen “mekânsal farkındalık” yetisi, küçük yaşlarda edindiğimiz ve beyinde henüz anlaşılamamış bir takım kompleks faaliyetler sonucu gelişen gizemli bir beceridir.

İnsan zekâsını alt etmek için geliştirilen (hatta satranç ve Go gibi oyunlarda, dünya şampiyonu insanları yenmeyi başaran) yapay zekâlar, mesele yön bulma ve uzuv kontrol etme gibi becerileri sağlayan “farkındalık” algısını oluşturmaya geldiğinde bugüne kadar doğal insan zekâsı ile boy ölçüşemiyordu. Fakat, yapay öğrenme alanında yaşanan son gelişmelere bakılırsa, insan zekası yapay zekâlar karşısında üstünlüğünü uzun süre koruyamayacak gibi gözüküyor. Google’ın çatı şirketi Alphabet tarafından geliştirilen yapay zekâ DeepMind’dan araştırmacılar, algoritmalarının insan zihninin mekânsal farkındalık algısını taklit etmeyi öğrendiğini açıkladı. Böylece, yapay zeka sadece bugüne dek sadece insan zihnine özgü kabul edilen bir yeteneğe sahip olmakla kalmadı, beyinde bu yeteneğin oluşma aşamalarını aydınlatarak, beyinde cereyan eden bedensel ve zihinsel diğer farkındalık algılarını çözmenin yolunu da açtı.

Beyindeki “Navigasyon Hücreleri” Araştırmacılara İlham Verdi

2005 yılında May-Britt Moser ve Edvard Moser, beynimizin nerede olduğumuzu ve nereye gittiğimizi hesaplamasında büyük öneme sahip bir çeşit nöron olan grid hücrelerini keşfettiler. 2014 yılında, Moser çiftine Nobel Tıp Ödülü’nü kazandıran grid hücreleri (namıdiğer “navigasyon hücreleri”), yapay zekanın mekânsal farkındalık becerisi edinmesinde Deepmind araştırmacılarına rehber oldu. Yürütülen çalışmada, grid hücrelerinin çalışma biçimi kodlanarak yapay zekaya aktarıldı ve böylece algoritmanın yön bulma, varılması istenen hedefe en uygun yoldan ulaşma gibi yetenekler kazanması sağlandı.

Beynin İşleyişindeki Karanlık Noktaları Aydınlatmamızı Sağlayabilir

İnsan beyni için “evrenin en karmaşık makinası” desek hatalı bir benzetme yapmış olmayız sanırım. Uzmanlar, DeepMind’ın bu keşfiyle birlikte, başka beyin hücrelerinin de grid hücreleri gibi kodlanarak, sahip olduğumuz bu karmaşık makinanın simüle edilebileceğini belirtiyor. Konuyla alakalı açıklama yapan DeepMind araştırmacısı Andrea Banino, beyin simülasyonlarının sinirbilim araştırmalarındaki önemini vurgulayarak “Düşündüğümüz, hatırladığımız ve hissettiğimiz her şey beynimizde bir şekilde kodlanır” diyor ve devam ediyor: “Bunu anlamak için nöron kümelerine bakmayı, aktivitelerini ölçmeyi ve bunu sergilediğimiz davranışlarla ilişkilendirmeyi öğrenmeliyiz. Ancak, bunu biyolojik beyinlerde yapmak çok zor.”

Kaynak: Wired

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir