Dijitalleşme Becerileri Arttıkça Ekonomiler Daha Güçlü Hale Geliyor

Dijital Türkiye Platformu ve PwC, ‘Dijitalleşme Yolunda Türkiye isimli’ raporunda ülkemizdeki gençlerin dijital becerilerinden, Avrupa’daki siber güvenlik saldırılarının yarattığı maliyetlere kadar pek çok konuya değindi.

Ülkelerin ekonomilerini güçlendiren kaynaklar her dönem değişiyor. 18. ve 19. yüzyıllarda başlayan Sanayi Devrimi ile makineleşmiş endüstriler doğmuştu. O dönemde bu dönüşüme ayak uyduramayan toplumlar giderek fakirleşmişti. Avrupa’da da tam tersine yoğun bir sermaye birikim süreci başlamıştı. Daha sonra Fordist üretim ile başlayan ‘seri üretim’ rüzgarı bu dönüşümü daha köklü hale getirdi.

Şimdilerde ise ülke ekonomileri yeni bir dönüşüm sürecinde ve bu süreç geleceğin söz sahiplerini belirleyecek. Bu noktada, Dijital Türkiye Platformu tarafından bizler için yol gösterici olacak bir rapor yayınlandı.

Rapora göre, genç nüfusumuzda dijital becerilerin kazandırılmasını sağlayacak programlar tasarlamamız gerekiyor. Zira, 16-74 yaş arası grupta temel düzeyde dijital beceri seviyesinde olanların oranı %34 kadar. Bunun yanında, raporda siber güvenlik politikalarına sahip kurum ve kuruluşların da son derece az olduğu belirtiliyor. Siber güvenlik politikalarının olmaması ekonomiyi de vuruyor. Siber güvenlik saldırıları Avrupa’da yılda yaklaşık 265 milyar dolarlık zarar sebep oluyor. Ancak, dijitalleşme, siber güvenlik, yapay zeka sadece ülke ekonomilerini yerle bir edecek kavramlar olarak düşünülmemeli. Eğer fırsatlar kaçırılmaz ve 2030’a kadar yapay zeka yaygınlaştırılırsa, dijital teknolojiler küresel GSYH için 15,7 trilyon dolarlık getiri sağlayabilir.

Raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir