Disney Kendi “Netflix”ini Kurmak İçin Harekete Geçti

Medya devi Disney, kendi online yayın kanalını kurarak dijital çağda yerini sağlama almak istiyor. Şirketin yeni dijital platformu bir aksilik olmaması halinde 2019 yılında faaliyete geçecek.

Hızla dijitalleşen dünya, medya endüstrisinde de değişimi beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yıllarda Netflix’in sergilediği başarı, sektörde yerini korumak isteyen Disney gibi devleri de dönüşüme zorluyor. 2019 itibariyle online yayın kanalını kullanıcılara sunmayı planlayan Disney, geçtiğimiz sene 2018 sonunda Netflix ile anlaşmasını sonlandırarak filmlerini platformdan çekeceğini duyurmuştu.

Üst düzey Disney yöneticilerinden Bob Iger, stratejik olarak şirketi geleceğe göre şekillendirdiklerini belirtirken; dünya çapında kullanıcıya hizmet vermeyi, büyümeyi arttırmayı ve şirketin değerini en üst düzeye çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Film yapım şirketi Twenty-First Century Fox’u satın alma sürecinde olan Disney, bu satın alımın gerçekleşmesiyle birlikte program portföyünü arttırmış olacak. Disney’in yapımlarını platformdan çekmesiyle güç kaybedecek Netflix’in, Fox filmlerini kaybetmesi halinde nasıl bir taktik izleyeceği merak konusu. İlerleyen yıllarda, Netflix ile Disney arasında gerçekleşecek kıyasıya bir rekabete şahit olabiliriz.

Kaynak: Reuters

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir