Dubai’de “Dijital Plaka” Dönemi Başlatılıyor

Dubai önümüzdeki aylarda bazı araçlarda dijital “akıllı plakaları” test etmeye başlayacak. Bu uygulamayı destekleyenlerin yanında, eleştiren kişilerin sayısı da oldukça fazla.

Yeni teknolojilere adapte olma konusunda oldukça başarılı olan Dubai, listesine bir yenisi daha ekliyor. BBC’nin haberine göre, Dubai önümüzdeki ay dijital “akıllı plaka” teknolojisini bazı arabalarda test etmeye başlıyor.

Dubai’nin yollarda böyle bir yeniliğe gitme sebebi, bu cihazların bir kaza durumunda veya araç çalınırsa daha hızlı acil durum müdahalesine izin vermesi olarak ifade ediliyor. Bu teknoloji ile kayıt yenileme, gişeler ve otopark cezaları gibi ödemeler de araç sahibinden anında düşülebiliyor.

GPS özelliğinin de bulunduğu bu plakalar, bu özelliği sebebiyle de kişisel bilgilerin gizliliğini tehdit edebileceği için eleştirilere maruz kalıyor.

Potansiyel Siber Saldırı Hedefi

Plaka numaralarının yetkili kişilerce uzaktan değiştirilebilir olması, potansiyel olarak bu plakaların siber saldırıya uğrayabileceği endişesini de beraberinde getiriyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığındaysa saldırıya uğrayan kişi büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: The Verge

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir