Dünya Dışı Yaşam Arayışında Yapay Zekâ Büyük Rol Oynayacak

NASA’da çalışan bir yapay zekâ uzmanı, Dünya dışı yaşam arayışında yapay zekânın büyük bir rolü olacağını ve bu görevin uzay araştırmalarında kullanılan yapay zekâ sistemleri için nihai bir test niteliğinde olacağını dile getirdi.

Üzerinde yaşam olma ihtimali bulunan gezegenlerin Dünya’dan oldukça uzak olması, bu alanlar üzerinde keşif yapma çalışmalarını da olabildiğince zorlaştırıyor. Bu zamana kadar böyle bir görev için sahip olunması gereken yaratıcı ve sezgisel karar verme yeteneğinin yalnızca insana ait olabileceği düşünülüyordu.

NASA Jet Propulsion Laboratory’de yapay zekâ uzmanı olan Steve Chien, bu zor görevi gerçekleştirebilmek için yapay zekâdan yararlanacaklarını söylüyor.

Chien, “Bilinmeyeni analiz etmede, denetimsiz öğrenme kritik önem taşımaktadır. İnsan yeteneklerinin büyük bir kısmını bilinmeyen verileri yorumlamaktır” diyor.

Mars 2020’de Kritik Görev Yapay Zekâların

Yapılan açıklamalara göre, NASA şu an için bir dizi AI teknolojisini ekibine dâhil etmiş durumda ve bu sistemler ekibin geri kalanı gibi uzay araştırmaları üzerine çalışıyor.

Chien, yaklaşmakta olan Mars 2020 görevinde yapay zekânın üç önemli alanını içereceğini söylüyor: Otonom sürüş özelliği bulunan robot yapay zekâlar, araştırmalarını bizzat alanda yapacaklar. Bu gezginler bilimsel araştırmalarını gerçekleştirirken onlara destek olacak olan sistemlerde de yapay zekâ kullanılacak. Ayrıca daha dinamik olunmasını sağlayan karmaşık planlama sistemi sayesinde bu gezgin robotlar, yapılacaklar listesini buna göre ayarlayarak verimliliklerini üst düzeyde tutabilecekler.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir