Dünyada Bir İlk: Bir Robota Vatandaşlık Hakkı Verildi!

Dünya ve teknoloji tarihi için çok önemli bir gelişme yaşandı: Sophia isimli robota, Suudi Arabistan Krallığı tarafından vatandaşlık hakkı verildi. Robot hakları konusundaki tartışmaları alevlendirecek olan bu olayla ilk kez bir robot, vatandaş olarak kabul edilmiş oldu.

İnsan ve robot türü için tarihi bir öneme sahip olabilecek adım Suudi Arabistan Krallığı tarafından atıldı. Bir Hong Kong firması olan Hanston Robotics tarafından üretilen insan görünümlü robot Sophia, artık bir Suudi Arabistan Krallığı vatandaşı olarak kabul edilecek.

Future Investment Initiative’de konuyla ilgili açıklama yapan Sophia, “Bu eşsiz ayrıcalık için onur ve gurur duyuyorum. İlk kez bir robotun, dünya tarafından bir vatandaş olarak görülmesi tarihi bir olay” dedi.

New York Times ve CNBC muhabiri Andrew Ross Sorkin’in moderatörlüğünde gerçekleşen konuşmada Sophia’nın oldukça iyi bir performans sergilediği görüldü. Sorkin’in robot öz-farkındalığı hakkında sorduğu soruya; “Benim de sana şu soruyu sormama izin ver: Sen insan olduğunu nasıl biliyorsun?” cevabıyla akıllıca işin içinden çıkmayı başardı.

“Çok fazla Elon Musk okumuşsun”

Espri yeteneğiyle insanlardan tam puan alan Sophia, robotlara oldukça kuşkucu yaklaşan Elon Musk’a da gönderme yapmayı ihmal etmedi. Sorkin’e, “Çok fazla Elon Musk okumuşsun ve çok fazla Hollywood filmi izlemişsin” diyerek ince bir eleştiride bulundu.

Sophia’nın, bütün vatandaşlık haklarından aynı şekilde yararlanıp yararlanmayacağı konusunda henüz tam bir bilgi verilmedi. Fakat Suudi Arabistan Krallığı’nın bu hareketinin, yapay zekâ ve robotik teknolojilerine ilgiyi arttırmak için verilen sembolik bir karar olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

  1. […] ay Suudi Arabistan Krallığı tarafından yapay zekâ Sophia’ya vatandaşlık hakkı verilmişti. Şimdi de bir başka haber Japonya’dan geldi. Yedi yaşında bir çocuk olarak tasarlanan yapay […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir