Dünyada İlk Kez AI Tarafından Yönetilen Bir ‘Borsa Yatırım Fonu’ Çalışmaya Başladı

Kanada’da dünyada bir ilk olarak, yapay zekâ tarafından yönetilen MIND kısa adlı bir borsa yatırım fonu borsa dünyasına adımını attı.

AI için Yeni Bir Endüstri

Yapay zekâ (AI) hızlı bir şekilde yeni özelliklerle, yeni işlerde etkili hale gelmeye devam ediyor. Kanada’da gelen yeni bir haber de bunun son örneği oldu. Horizons ETFs Management Inc., Horizons Active A.I. isimli yeni projesini bugün (1 Kasım) hayata geçirmeye başladı.

Menkul kıymetler borsasında, borsa yatırım fonları ya da dünyada bilinen adıyla ETF (exchange-traded fund), borsa piyasalarında tıpkı bir hisse senedi gibi alınıp satılabilen yatırım fonlarıdır. Bir ETF portföy yönetimi genellikle tröst şirketler tarafından, yani temelde insanlar tarafından yapılır.

Ön Yargı ve Duygular Olmayacak

AI tarafından yönetilen ve borsa ekranındaki kısaltma adı MIND olan bu ETF, bu alanda insana duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılmasını sağlamak üzere geliştirildi.

Yatırımları yöneten bir AI’ya sahip olmanız, kararları etkileyebilecek yatırımcı ön yargılarını ve insan duygusunu ortadan kaldırmanız anlamına geliyor. Horizons ETF Başkanı Steve Hawkins, “Sadece bir AI milyonlarca piyasa veri noktasını saniyeler içinde yorumlama ve herhangi bir insan duygusundan bağımsız yatırım kararlarını portföyünde en etkin ve verimli şekilde yapma avantajına sahiptir” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir