Dünyanın Vatandaşlık Alan İlk Robotu Sophia, Nisan Ayında Türkiye’de Olacak

Hong Konglu firma Hanson Robotic tarafından geçen yıl geliştirilen ve Ekim 2017 tarihinde Suudi Arabistan’da vatandaşlık alan ilk humanoid robot Sophia, 5. Marketing Meetup kapsamında Türkiye’de olacak.

Dünyanın vatandaşlık hakkı elde edebilen ilk robotu Sophia 19 Nisan 2017’de 5. Marketing Meetup kapsamında Türkiye’de olacak. Bu etkinlik, teknoloji dünyası için önemli bir kilometre taşı niteliğinde olan Sophia’yı görmek ve ona soru yöneltmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat olacak.

Robot Sophia Kimdir?
ilk kez 15 Nisan 2015’te aktive edilen Sophia’da yapay zeka teknolojisi kullanılarak, insanların yüzlerini anımsama özelliği eklenmişti. Basınla ilk buluşması, Mart 2017’de; Amerika’nın Teksas eyaletinde gerçekleşen bir festival kapsamında gerçekleşmişti.

Suudi Arabistan’ın Sophia’ya Ekim 2017 tarihinde vatandaşlık vermesiyle bir dönüm noktası yaşanmış ve Sophia vatandaş olmaya hak kazanan ilk robot olarak tarihe geçmişti. Geçtiğimiz aylarda da aile kurmak istediğini dile getiren Sophia, dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başarmıştıi.

Kaynak: Marketing Meetup

Posted by Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir