‘Ekin Sensörü’ Mark, Çiftçilere Veriye Dayalı Tavsiyeler Sunabiliyor

Yeni geliştirilen Mark isimli ekin sensörleri sayesinde çiftçiler, yetiştirdikleri ürünlerin ne durumda olduğuna dair veri akışı elde edebilecek ve en kaliteli ürünü yetiştirmek için ihtiyaç duydukları bütün bu verileri bulut depolama servislerinden alabilecekler.

Arable tarafından geliştirilen Mark, içinde barındırdığı çeşitli sensörlerle mahsulün durumunu etkileyebilecek koşulların ölçümünü gerçekleştiriyor.

Örneğin; akustik bir sensör, yağmur hacmini ölçüyor ve çiftçilere alanlarının ek suya ihtiyaç duyup duymayacakları konusunda bilgi verebiliyor. Gökyüzüne ve yere bakan sensörler ise ışık seviyelerini ölçebiliyor. Çevredeki bitkilerin renginin sağlıklı veya hasat için hazır olup olmadıklarını da söyleyebiliyor. Mark, bazı bitkilerin hastalıktan etkilenip etkilenmediğini de gösterebiliyor ve çiftçilere, hasar gelmeden zararları hafifletme veya tamamen önleme imkânı verebiliyor.

Mark’ın kullanımı ise oldukça kolay: Sadece tarlanızın içine cihazı yerleştiriyorsunuz ve Mark topladığı bütün verileri bulut depolama sistemine aktarıyor. Şarj olmak için sadece güneş ışığına ihtiyaç duyan Mark, yıllar boyunca onu yerinden oynatmanıza bile ihtiyaç duymuyor.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir