Elon Musk’ın Mektubunun Ardından İngiltere Tam Otonom Silahları Yasaklama Kararı Aldı

Birleşik Krallık, tam otonom silahlar veya insan gözetiminden bağımsız olarak kararlar alabilen silahlar geliştirmeyi ve kullanmayı yasaklamak için yasa oluşturuyor. Bu yeni doktrin, uzmanların BM’yi bu tür silahlar konusunda uyarmasından haftalar sonra açıklandı.

Silah gelişiminde yapay zekânın (AI) kullanılmasının tehlikeleriyle ilgili uyarılar boşa gitmemiş gibi görünüyor. Elon Musk önderliğindeki 116 uzman tarafından Birleşmiş Milletler’e gönderilen açık mektuba karşılık olarak, Birleşik Krallık hükümeti, tam otonom silah ve silah sistemlerini yasaklamaya karar verdi. Haber, bu hafta başlarında Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruda geldi.

Tamamen özerk silahlar, kendi kendilerine “düşünebilen” silahlar anlamına geliyor. Yani bu silahlar hedeflerine kendileri karar verebiliyor. İngiliz hükümetinin yasağı, Rusya’nın geliştirdiği söylenen AI destekli füzeler ve Rus silah üreticisi Kalashnikov tarafından geliştirilen tam otonom dronelar gibi kendi hedeflerine karar verebilecek silahlar üzerine odaklanıyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir