Eski Sevgilinizi Yapay Zeka Desteğiyle Unutun

Yapay zekâ araştırmacıları, herkes için erişilebilir sanal psikolojik destek asistanı geliştirdi. Bu “yeni nesil psikologlar” 2019’un sonunda, 9.99 dolar karşılığında hizmete sunulacak.

 Hepimiz yaşadığımız sorunları tek başımıza çözemediğimizde bir profesyonelle konuşmaya ihtiyaç duyarız. Fakat yüksek terapi ücretleri, toplumdaki pek çok insanın psikolog desteği almasını engelliyor. Yapay zekâ bu duruma bir çözüm bulmuş olabilir.

Kaliforniya Üniversitesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Enstitüsü ortaklığında yürütülen Texpert adlı çalışmada, araştırmacılar empati kurabilen yapay zekâ tasarladı. TEVI adı verilen sanal psikolog, bilim insanları tarafından insan duygularını kategorize edebilmesi ve yorumlayabilmesi için eğitiliyor. 2019’un sonuna doğru eğitimi tamamlanacak olan TEVI, bu tarihten sonra aylık 9.99 dolar karşılığında tam zamanlı danışmanlık hizmeti vermeye başlayacak.

TEVI ile Mesajlaşın

TEVI’ın oldukça basit bir kullanıcı ekranı var. Uygulamada bulunan metin çubuğuna aklınızdan geçen soruyu yazıyorsunuz ve TEVI sorunuzu analiz ederek probleminizi ilişki, sosyalleşme ya da sağlık. gibi başlıklar kullanarak sınıflandırıyor ve uygun çözümler öneriyor.

 

TEVI Psikoterapinin Geleceği mi?

TEVI’ın insan psikologları işinden edip etmeyeceği bir merak konusu. Uzmanlara göre yakın zamanda TEVI’ın tamamen insan psikologların yerini alması pek mümkün gözükmüyor. TEVI her ne kadar gelişmiş yeteneklere sahip olsa da bipolar bozukluk ya da şizofreni gibi ağır psikiyatrik rahatsızlıklara sahip insanlara yardımcı olması için gerekli empati becerisine sahip değil. Mevcut haliyle TEVI psikolojik rahatsızlıklarda destek alacağınız uzman psikoloğunuzdan ziyade, sosyal çevreniz ya da ilişkilerinizle ilgili sorunlarda tavsiye istediğiniz yakın arkadaşınızın yerine geçebilecek gibi duruyor.

Kaynak : Mashable

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir