Facebook, Yapay Zekayı Kullanıcılarının Gelecekteki Satın Alma Davranışlarını Tahmin Etmek İçin Kullanıyor

Facebook’un bir yapay zeka yazılımı yardımıyla kullanıcılarının davranışlarını tahmin ettiği ve “sadakat öngörüsü” adı verdiği bu verileri reklam verenlere sattığı ortaya çıktı.

The Intercept tarafından ele geçirilen gizli dosyalarda yer alan bilgiler, Facebook’un reklam konusunda ne kadar ileri gittiğini bir kez daha kanıtlıyor.

2016 yılında Facebook, “FBLearner Flow” adını verdiği bir yapay zeka algoritmasını tanıtmıştı. Ancak o zaman bu teknolojiyi bir pazarlama aracı olarak değil, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için kullanılacak yeni bir yöntem olarak sunmuştu. Şimdiyse bu yapay zekanın, kullanıcıların satın alma davranışlarını öngörmek üzere kullanıldığı iddia edildi.

Nasıl Çalışıyor?

Sistemin kullandığı veriler anonim olsa da kullanıcıların konumu, cihaz bilgileri, Wi-Fi ağ ayrıntıları, video kullanımı, akraba ve arkadaş bilgileri gibi oldukça özel verileri içeriyor.

Konu hakkında konuşan bir Facebook sözcüsü, “Facebook, tıpkı diğer birçok reklam platformu gibi doğru kişiye doğru reklamı göstermek için makine öğrenimini kullanıyor. İnsanların ne düşündüğünü veya hissettiğini bildiğimizi iddia etmiyor, kullanıcı bilgilerini de reklam verenlerle paylaşmıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: MIT Technology Review

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir